Restauracja Ziemiańska - Przyroda

Strony

Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.
Kraków, Podgórze, Plac Emila Sierakowskiego
Planty im. Floriana Nowackiego – najstarszy park w Podgórzu położony w pobliżu ujścia Wilgi do Wisły, pomiędzy ulicami: Władysława Warneńczyka, Sokolską, Karola Rollego, Jana Długosza i placem Emila Serkowskiego.
Smocza Jama – jaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu, jedna z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskinią wiąże się legenda o smoku wawelskim, upamiętniona w 1972 r. jego pomnikiem autorstwa Bronisława Chromego.
Kraków, Poselska 3
Ogród Muzeum Archeologicznego – zabytkowy ogród o powierzchni około 0,5 ha, znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście przy ul. Poselskiej 3 u podnóża Wzgórza Wawelskiego.
Kraków, Parkowa
Park im. Wojciecha Bednarskiego – park miejski o dużej wartości krajobrazowo-historycznej, założony pod koniec XIX w. w prawobrzeżnej części Krakowa – Podgórzu (wówczas samodzielnym mieście).
Wzgórze Lasoty (Góra św. Benedykta; Lasotyn od Lassoty (1825), wzgórze Lassoty (1860), wzgórze Lassota (Jerzy Gąssowski, 1960)) – wzgórze w Krakowie należące do zespołu wapiennych wzgórz Krzemionek Podgórskich. Nazwa wzgórza pochodzi od starosłowiańskiego imienia Lasota.
Kraków, Jagiellońska 17
Ogród Profesorski – ogród o powierzchni około 0,15 ha w Krakowie na Starym Mieście przy ul. Jagiellońskiej 17.
Kraków, Kopernika 27
Telefon: +48 12 4212620
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (łac. Hortus Botanicus Universitatis Jagellonicae) – ogród botaniczny założony w 1783 w Krakowie zajmuje powierzchnię 9,6 ha i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce.
Kraków, Bosacka
Park Strzelecki – park miejski w Krakowie przy ulicy Lubicz 16 zajmujący 1,4 ha powierzchni.
Planty – park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830, o powierzchni 21 ha i obwodzie 4 km.
Staw Płaszowski (potocznie zwany Małymi Bagrami) - należy do największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie.
Park Dębnicki w Krakowie – park położony przy ulicy Praskiej w Krakowie. Zajmuje powierzchnię 4,82 ha; zaprojektowany został przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Park składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym.
Kraków, al. Mickiewicza
Park Krakowski – park miejski znajdujący się w Krakowie.
Kraków, al. 3 Maja
Park Jordana – park w Krakowie, położony przy al. 3 Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Błoń, Miasteczka Studenckiego AGH i Stadionu Miejskiego.
Rezerwat przyrody Bonarka – rezerwat przyrody nieożywionej w województwie małopolskim, w Krakowie (dzielnica Podgórze). Ochronie podlega odkrywka geologiczna w nieczynnym kamieniołomie – odsłonięcia skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych; kredowa powierzchnia abrazyjna, uskoki.
Kraków, al. Foscha - rz. Rudawa - ul. Piastowska -al. 3 Maja
Błonia – rozległa łąka, dawne pastwisko gminne, o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów, położona w Krakowie, w pobliżu historycznego centrum. Współczesne Błonia będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w trójkącie ulic: Focha, 3 Maja oraz Piastowskiej.
Park Kleparski inaczej zwany Fort Kleparski lub Park przy Forcie Kleparskim – park w Krakowie przy forcie kleparskim ograniczony ulicami: Prądnicką, Kamienną, al. Juliusza Słowackiego i kolejowym dworcem towarowym.
Kraków, Aleja Jerzego Waszyngtona
Aleja Jerzego Waszyngtona – aleja obsadzona drzewami, z których 31 jest pomnikami przyrody, stanowi jeden z zabytków Krakowa. Znajduje się w zachodniej części miasta, w Dzielnicy VII, na Zwierzyńcu. Prowadzi od osiedla Salwator do Kopca Kościuszki.
Krzemionki Zakrzowskie – wzgórze zrębowe w południowo-zachodniej części Krakowa na południe od Wisły, na terenie dawnej wsi Zakrzówek.

Strony