Rezerwat częściowy Miedzno — rezerwat ornitologiczny, utworzony w 1968 r. wchodzący w skład Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Stanowi środowisko wylęgu ptactwa wodnego i błotnego. Położony na terenie leśnictwa Orli Dwór, obręb leśny Osie o powierzchni ogólnej 88,52 ha. Znajduje się na północ od miejscowości Miedzno.
Rezerwat położony jest w dolinie rzeki Sobińska Struga z wodami jeziora Miedzno o zmiennym poziomie przecinającej kompleks leśny z północy na południe zatorfioną rynną szerokości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, a otoczenie rezerwatu stanowią lasy głównego kompleksu leśnego.
Na obszar rezerwatu składa się:
- jezioro Miedzno
- otaczające bagna z rosnącymi tu głównie szuwarami turzycy dzióbkowatej wraz z szuwarami trzcinowymi występującymi smugami na obrzeżu rezerwatu oraz szuwarami szerokopałkowymi występują przy jeziorze Miedzno i smugowo wzdłuż wypływającej z niego rzeki Sobińska Struga.
- pobliskie lasy wchodzące w skład rezerwatu składają się z olszy czarnej z domieszką brzozy omszonej,
- przepływająca rz. Sobina
W rezerwacie bytują m.in.: żurawie, łabędzie, kaczki, bocian czarny oraz rzadkie gatunki ptaków drapieżnych, jak np. bielik.
Rezerwat utworzono na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 4 listopada 1968 r. (M.P. nr 49, poz. 340 z 1968 r.) w celu zachowania miejsc lęgowych i żerowisk ptaków błotnych i wodnych. Rezerwat został utworzony w celu objęcia ochroną bogatych stanowisk, zarówno pod względem składu gatunkowego jak i liczebności poszczególnych populacji ptactwa wodnego i błotnego.
Spośród roślin chronionych i rzadkich występują m.in. skrzyp olbrzymi, storczyk krwisty, bobrek trójlistkowy.
Spośród chronionych gatunków ptaków zaobserwować można m.in. bociana czarnego, brodźca samotnego, potrzosa, strumieniówkę, kobuza, rybołowa. |