Schronisko PTTK Trzy Korony

0

Schronisko PTTK „Trzy Korony” – schronisko turystyczne w Pieninach Właściwych w miejscowości Sromowce Niżne. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego, na wysokości 470 m n.p.m. Od parkingu w Sromowcach Niżnych 800 m, od przystanku autobusowego 1,3 km. Zameldowani w schronisku mogą dojechać do niego własnym samochodem. Z schroniska widok na Przełom Dunajca, Trzy Korony, Łysinę i Facimiech, Podskalnią Górę oraz Czerwony Klasztor, Pieniny słowackie i Tatry Bielskie.

W niewielkiej odległości od schroniska przystań flisacka w Kątach, Zbiornik Czorsztyński, wyciągi narciarskie na polanie Sosny oraz turystyczne przejście graniczne (tylko dla pieszych i rowerzystów) do Czerwonego Klasztoru.

Warunki lokalowe

50 miejsc noclegowych w 17 pokojach 2-4 osobowych z łazienkami. Schronisko posiada bufet, salę klubową i restaurację oferującą całodzienne wyżywienie. Dla członków PTTK zniżki. Ogrzewanie budynku piecem olejowym, na dachu kolektory słoneczne ogrzewające wodę dla celów użytkowych. Schronisko obsługuje również grupy zorganizowane.Goście Schroniska mogą skorzystać ze znajdującego się tuż przy obiekcie bezpłatnego parkingu. Teren obiektu jest w pełni bezpieczny, ogrodzony. Schronisko czynne jest cały rok.

Kontakt
Historia

Schronisko wybudowane zostało w latach 1929-1930 i nosiło nazwę „Schronisko Śląskie”. Jego właścicielem była Komisja Turystyki Województwa Śląskiego. Służyło jako schronisko oraz dom kolonijny dla młodzieży śląskiej. Miało w nim swoje pokoje również Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali go jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Potem, do 1962 r. służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. W 1965 przejęte zostało przez Hutę im. Lenina w Nowej Hucie. W 1973 przejęte zostało przez OZOT, który dokonał jego gruntownej modernizacji. Przeprowadzony ostatnio gruntowny remont budynku obejmował między innymi zmianę systemu ogrzewania, ocieplenie ścian, wymianę okien, wyposażenia pokoi a także remonty łazienek.

Szlaki turystyki pieszej
– żółty przez Wąwóz Szopczański, Przełęcz Szopka, Bajków Groń do Krościenka
– zielony przez południowe zbocza Trzech Koron i przełęcz Wyżni Łazek na polanę Koszarzyska, gdzie łączy się z głównym niebieskim szlakiem prowadzącym granią Masywu Trzech Koron i Pieninek.
Bibliografia
  1. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
  2. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  3. Schronisko PTTK "Trzy Korony". .
Schronisko PTTK Trzy Korony - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: