Ślężański Park Krajobrazowy
Czytaj dalej
Ślężański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy znajdujący się na terenie województwa dolnośląskiego. Obejmuje Masyw Góry Ślęży, Masyw Góry Raduni, pasma Wzgórz Oleszeńskich i Wzgórz Kiełczyńskich oraz Jańską Górę. Znajduje się na terenie gmin: Jordanów, Łagiewniki, Sobótka, Dzierżoniów, Marcinowice, Świdnica. Utworzony został w celu ochrony i zachowania środowiska przyrodniczo-krajobrazowego Masywu Ślęży, jego wartości kulturowych i historycznych. W Parku lasy zajmują ok. 5 500 ha (67% powierzchni Parku), w otulinie przeważają pola uprawne (80% powierzchni całkowitej Parku). Lasy w obrębie Ślężańskiego PK należą do Nadleśnictwa Miękinia. Udział wód to zaledwie 20 ha.
RezerwatyW obrębie parku znajdują się 3 rezerwaty przyrody:
W obrębie parku znajduje się 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy:
W obrębie parku znajduje się 1 rezerwat archeologiczny:
SzlakiW obrębie parku znajduje się 5 szlaków turystycznych:
W obrębie parku znajdują się 2 szlaki archeologiczne:
W obrębie parku znajduje się 5 szlaków długodystansowych:
W obrębie parku znajdują się 3 ścieżki dydaktyczne:
FloraFlora charakteryzuje się znacznym udziałem roślin prawnie chronionych (25 gatunków chronionych całkowicie i 10 chronionych częściowo), rzadkich i interesujących oraz górskich. Przeważająca liczba gatunków należy do form nizinnych, przy czym ich pionowe granice zasięgów są znacznie przesunięte w górę, w porównaniu z Przedgórzem Sudeckim. Stosunkowo mało jest gatunków górskich (wyjątek stanowią mchy, gdzie 1/3 to formy górskie), których zasięgi są z kolei przesunięte w dół. Ważniejsze gatunki:
FaunaSkład fauny tego obszaru przypomina pobliskie Sudety, choć jest nieco zubożały. Zaznaczony jest tutaj wyraźnie efekt wyspowy. Z uwagi na bardzo małą zasobność zbiorników wodnych, fauna wodna jest słabo wykształcona, choć występują tu interesujące gatunki, fauna lądowa charakteryzuje się bogactwem gatunkowym. Ważniejsze gatunki:
Pomniki przyrodyWedług oficjalnych rejestrów w obrębie Parku i otuliny występuje 21 pomników przyrody ożywionej:
Zabytkowe zespoły pałacowo-parkoweW obrębie Parku znajduje się łącznie 14 obiektów, o różnej wartości zabytkowej, dendrologicznej, zróżnicowanej wielkości budowli, areału i stopnia ich zachowania. Zespoły te znajdują się w następujących miejscowościach: |
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 121 odsłon