Śluza Morzysław – pierwsza z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konina Morzysławiu. Ze względu na mały ruch statków w tej części kanału obecnie podstawowa funkcja śluzy to prowadzenie gospodarki wodnej przy współpracy ze śluzą Pątnów. Otwarcie tzw.
Kościół św. Wojciecha w Koninie - kościół mieści się w konińskiej dzielnicy Morzysław przy ulicy Portowej. Należy do dekanatu konińskiego III. Jest budowlą wybudowaną w latach 1905-1914.
Parafia błogosławionego Jerzego Matulewicza w Koninie – rzymskokatolicka parafia w Koninie, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu konińskiego II. Powołana w 1996. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie – rzymskokatolicka parafia w Koninie, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu konińskiego II. Powołana w 1988. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Przemysłowej.
Most Toruński w Koninie – usytuowany niedaleko Placu Wolności, po zachodniej stronie od gmachu dawnego starostwa, prowadzi do niego ulica Wojska Polskiego. W średniowieczu stała przed nim Brama Toruńska.
Kamienica Grodzka w Koninie położona jest przy wschodniej pierzei placu Wolności. Zbudowano ją w I poł. XIX w. Pokryta jest pilastrami jońskimi i gankiem pokrytym gzymsem kordonowym. Pośrodku elewacji znajduje się parterowy portyk.
Kamienica klasycystyczna "Koliber" w Koninie położona jest u zbiegu ul. Zofii Urbanowskiej i placu Wolności. Zbudowano ją w 1 poł. XIX w., pokryta jest pilastrami jońskimi i tympanonem pokrytym wieńcem z wyrytą datą zakończenia budowli – 1840.
Parafia Świętego Maksymiliana w Koninie – rzymskokatolicka parafia w Koninie, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu konińskiego III. Powołana w 1977 roku. Obsługiwana przez księży diecezjalnych.