Stary cmentarz żydowski w Sanoku, zwany też Okopisko – nieistniejący kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Sanok.
Tradycja mówi, iż najstarsze pochówki w tym miejscu pochodziły z XIV wieku. Pierwotnie był położony poza granicami miasta (zgodnie z tradycją żydowską). Wzmianki o cmentarzu pochodzą z 1720 roku (możliwe że stanowiło to powiększenie istniejącego wcześniej cmentarza ze średniowiecza). Użytkowania zaprzestano jeszcze przed II wojną światową.
W tradycji Sanoka i piśmiennictwie cmentarz jest do czasów dzisiejszych określany jako Okopisko.
Obiekt posiadał wiele zabytkowych macew i steli nagrobnych, stanowiących nagrobne płyty pionowe z płaskorzeźbami i inskrypcjami. Na początku XX wieku cmentarz nie był już czynny do celów grzebalnych (dowodzi tego wniosek z 1905 roku o budowę domu przedpogrzebowego na nowym cmentarzu).
Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej oraz na początku lat 50. Pozostałe macewy zostały wówczas pokruszone i wykorzystane przy pracach utwardzających ulice Kościuszki i Jagiellońską.
Podczas plantowania terenu w 1950 roku w ziemi odnaleziono kilkadziesiąt kłódek (wedle ustaleń pozostawiano je osobom zmarłym na ustach w przekonaniu, aby nie opowiadali na tamtym świecie, co dzieje się na Ziemi).
W latach 60. XX wieku na jego terenie (część górna) wybudowano restaurację "Karpacka", obecnie nieistniejącą, aczkolwiek budynek pozostał. W pozostałym obszarze powstał skwer w postaci zieleńca przy ulicy Jagiellońskiej, na terenie którego pielęgnowana jest roślinność oraz ustawione zostały kamienne rzeźby. Cmentarz zlikwidowano ostatecznie w 1967 roku. |