Synagoga przy Szaflarskiej

0

Synagoga w Nowym Targu – synagoga znajdująca się w Nowym Targu, przy ulicy Szaflarskiej 19.

Dokładna data powstania synagogi nie jest znana, ale przypuszcza się, że powstała pod koniec XIX lub na początku XX wieku. W jednym z pomieszczeń urządzono salę do studiowania Talmudu. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę.

Po wojnie budynek synagogi został gruntownie wyremontowany i dostosowany do potrzeb warsztatu ślusarskiego. Obecnie pozostaje opuszczony i popada w ruinę.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Pierwotnie fasada główna posiadała trzy okna i drzwi zakończone półkoliście. Po przebudowie całkowicie zmieniono wystrój zewnętrzny, zmieniono układ okien i drzwi. Z pierwotnego wystroju zachowały się jedynie parzyste prostokątne otwory wentylacyjne poddasza.

Synagoga przy Szaflarskiej - to miejsce nie ma jeszcze przewodnika, a jego lokalizacja jest niepotwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik i/lub wskazać lokalizację tego miejsca.