Ulica Jana Heweliusza - Atrakcje

0

Strony

Ulica Jana Heweliusza (niem. Baumgartsche Gasse) – ulica w Gdańsku na Starym Mieście. Łączy Osiek z główną arterią komunikacyjną. Obiekty przy niej mają charakter głównie handlowo-usługowy. Przy ulicy znajdują się dwa wieżowce, w tym najwyższy budynek w Gdańsku – Organika Trade.
Gdańsk, Heweliusza 11
Organika Trade – najwyższy budynek w Gdańsku. Położony jest przy ulicy Heweliusza, na Starym Mieście.
Gdańsk, Heweliusza 22
Hotel Gdańsk Stare Miasto, dawniej Hotel Hevelius Gdańsk i Hotel Heweliusz – najwyższy hotel w Gdańsku. Właścicielem budynku jest firma Orbis Grupa Hotelowa. Wieżowiec położony jest na Starym Mieście. Z jego okien rozciąga się widok na starą zabudowę historycznego Gdańska oraz Zatokę Gdańską.
Gdańsk, Jana Heweliusza
Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza w Gdańsku Starym Mieście.
Gdańsk, Zaułek Świętego Bartłomieja 1
Konkatedra greckokatolicka pw. św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Gdańsku – świątynia znajduje się w gdańskiej dzielnicy Stare Miasto (dawniej była główną świątynią tej dzielnicy), przy Zaułku Świętego Bartłomieja.
Mały Młyn – zabytkowy budynek w Gdańsku.
Gdańsk, Łagiewniki 63
Kościół św. Jakuba w Gdańsku – kościół rektorski w Gdańsku, należący do parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej.
Ulica Wałowa (niem. Wallgasse) – ulica w Gdańsku przechodząca przez Stare Miasto i Młode Miasto. Bierze swój początek przy zbiegu ulic Rajskiej, Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie, jednakże obecnie nie ma połączenia drogowego z tymi ulicami.
Bazylika św. Brygidy – kościół w Gdańsku na Starym Mieście, na osiedlu Osiek, na tyłach kościoła św. Katarzyny. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Gdańsk, Podwale Grodzkie 9
Hotel Scandic, dawniej Hotel Monopol, Hotel Holiday Inn – czterogwiazdkowy obiekt położony w Gdańsku naprzeciwko dworca PKP Gdańsk-Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 9. W okresie międzywojennym funkcjonował też inny hotel o tej samej nazwie - Monopol przy Hundegasse (obecnej ul. Ogarnej) 17.
Gdańsk, Podmłyńska
Kościół św. Katarzyny – najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227–1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W latach 1555–1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Gdańsk, Wielkie Młyny 16
Wielki Młyn – zabytkowy młyn wodny na Starym Mieście w Gdańsku. Napędzany był wodami Kanału Raduni.
Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza w Gdańsku Starym Mieście.
Biblioteka Gdańska PAN – biblioteka w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu zbudowanym w latach 1902-1904.
Gdańsk, Lawendowa
Synagoga w Gdańsku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Gdańsku przy ulicy Lawendowej. Synagoga została zbudowana w 1845 roku przez gminę z Winnicy. Była czynna do 1880 roku, a w 1890 roku została rozebrana. Na początku XX wieku na jej miejscu wybudowano dom mieszkalny.
Gdańsk, Katarzynki 1-3
Dom Trzech Kaznodziei (Dom Kaznodziejów, Dom Kaznodziei) – manierystyczna kamienica w Gdańsku. Mieści się na Starym Mieście przy ul. Katarzynki.
Ratusz Starego Miasta (niem. Altstädtisches Rathaus) – zabytkowy ratusz z końca XVI wieku w Gdańsku na Starym Mieście, usytuowany pomiędzy Wielkim Młynem a pokarmelickim kościołem św. Józefa. Jeden z najcenniejszych gdańskich zabytków.

Strony