Ulica Królewska - Pałace

Pałac Parysów - pałac znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej 3 wybudowano w pierwszej połowie XVII wieku, a jego właścicielem był możny ród Parysów. W XIX wieku budynek przekształcono na kamienicę mieszkalną i dokonano gruntownej przebudowy, w wyniku której utracił swe barokowe cechy.
Lublin, Dolna Panny Marii 3
Lublin, Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2
Lublin, Wyszyńskiego 2
Pałac Biskupi – pałac w Lublinie, znajdujący się przy ulicy Królewskiej. Kompleks składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą kaplicą. Jeden z nich jest siedzibą Kurii Metropolitalnej, w drugim rezyduje arcybiskup.
Lublin, Stare Miasto, Bernardyńska 13
Pałac Sobieskich - pałac w Lublinie wybudowany w XVI a przebudowany w XVII wieku, znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej 13.
Lublin, Stare Miasto, Stanisława Staszica 3
Pałac Potockich – pałac w Lublinie wzniesiony pomiędzy latami 1719 a 1734 dla Jerzego Potockiego. W 1790 roku pałac przeszedł w ręce skarbu państwa, obecnie jest własnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pałac Czartoryskich – znajduje się we wschodnim narożniku Placu Litewskiego w Lublinie. Został wybudowany w stylu barokowym w drugiej połowie XVII wieku, według projektu Tylmana z Gameren. Jest to średniej wielkości gmach z wmurowanymi w fasadę krużgankami i przepięknym portykiem nad wejściem.
Pałac Lubomirskich lub Poradziwiłłowski – pałac w Lublinie wystawiony w stylu barokowym, następnie przebudowany w stylu klasycystycznym. Budowla sięga swoją historią XVI wieku, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1829 roku.
Lublin, Stare Miasto, Plac Litewski 5
Pałac Gubernialny - wykonany według projektu Juliana Ankiewicza. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym i jest połączony z Pałacem Radziwiłłowskim galerią. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Lublina.
Lublin, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście 62
Pałac Morskich - pałac w Lublinie, umiejscowiony przy Krakowskim Przedmieściu 62, obecnie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury. Pochodzi z końca XVIII wieku. Budynek ów jest uznawany za prawdziwą perłę klasycyzmu.