Teatr ˌˌPinokioˈˈ w Łodzi – łódzki teatr lalek, który rozpoczął działalność artystyczną w maju 1945 roku. 1 stycznia 1950 otrzymał status Teatru Państwowego. 5 lipca 2012 r. zmieniono nazwę z Teatr Lalki i Aktora ˌˌPinokioˈˈ w Łodzi na Teatr ˌˌPinokioˈˈ w Łodzi.
Kino Gdynia – nieistniejące kino przy ul. Tuwima 2 (dawniej ul. Przejazd) w Łodzi.
Budynek kina powstał w 1908, zajmując podwórko Magazynu Konfekcyjnego Emila Smechela.
Kino Polonia – kino w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 67 (budynek znajduje się w głębi podwórza).
Kino Polonia stało się ulubionym miejscem aktorów i twórców do organizacji premier polskich filmów. Od wielu lat kino prezentuje festiwale związane z filmem fabularnym i dokumentalnym.
Kino Charlie w Łodzi założone przez Sławomira Fijałkowskiego. Kino specjalizujące się w prezentacji filmów europejskich, artystycznych i offowych, zwykle nie trafiających do masowego odbiorcy. Znajduje się ono w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 203/205.
Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łódź, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r.
Kino Bałtyk – jedno z największych łódzkich kin w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jest to pierwsze kino w Łodzi posiadające system Dolby Surround. Kino Bałtyk znajduje się przy ul. Narutowicza za budynkiem Filharmonii Łódzkiej.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – muzeum samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji najstarszej stałej sceny w mieście uruchomionej 6 października 1888 z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej.
Muzeum Kinematografii w Łodzi – muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią.
Kino Kinematograf – łódzkie kino promujące filmy niszowe – polskie filmy przedwojenne, dokumenty, animacje oraz współczesne kino artystyczne. Znajduje się ono w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1.