Zamek Bogumiński

0

Pałac w Chałupkach (Zamek Bogumiński) – barokowy budynek, położony jest 300 metrów od mostu granicznego na Odrze, na którym do grudnia 2007 znajdowało się przejście graniczne. Obecnie znajduje się w nim hotel, restauracja i dom przyjęć.

Czytaj dalej

Pałac w Chałupkach (Zamek Bogumiński) – barokowy budynek, położony jest 300 metrów od mostu granicznego na Odrze, na którym do grudnia 2007 znajdowało się przejście graniczne. Obecnie znajduje się w nim hotel, restauracja i dom przyjęć.

Historia

Początki zamku w Chałupkach (wówczas w Boguminie) sięgają XIII wieku, ale po raz pierwszy pojawił się w dokumencie z 1373 wystawionym dla rycerza o imieniu Pasko. Był to wówczas typowy zamek obronny, otoczony fosą, który miał za zadanie chronić przeprawę przez pobliską rzekę. Jego właścicielami byli książęta raciborsko-opawscy, a na początku XVI wieku margrabia Jerzy Hohenzollern, pan Bytomia i właściciel zamku w Raciborzu. Ze względu na zagrożenie tureckie przebudował on zamek. Według urbarza z początku XVII wieku zamek otaczały liczne zabudowania gospodarcze.

Od 1623 zamek był własnością rodu Henckel von Donnersmarck. Założyli oni park (zachowany do dzisiaj, rośnie w nim 26 gatunków drzew i krzewów), a na przełomie XVIII i XIX wieku przebudowali zamek w barokową rezydencję, zachowując wcześniejsze relikty. Nowy pałac powstał na bazie prostokąta, przykryty mansardowym dachem, z wieżą od strony północno-zachodniej. W 1742, po wojnach śląskich, pałac znalazł się po stronie pruskiej, a miasto Bogumin pozostało przy Habsburgach.

Od 1803 pałac był w rękach rodu Lichnowskich, a w 1846 kupił go Salomon von Rotschild ze słynnej żydowskiej rodziny bankierów. W 1907 dokonano ostatniej przebudowy wyglądu pałacu. Rodzina Rotschildów była właścicielem obiektu do 1936, kiedy to władze hitlerowskie przekazały go baronowej von Kirchen und Pancken, wdowie po generale. W 1945 przeszedł na własność państwa polskiego.

Przez wiele lat stał pusty, dopiero w II połowie lat 70. zaczęto pierwsze prace remontowe (właścicielem było wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach). W 1983 otwarto we wnętrzach hotel. W 1993 przekazano go gminie Krzyżanowice, a od 1994 wydzierżawiono go osobie prywatnej.


Zamek Bogumiński - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: