Kaplica Niepokalanego Serca NMP

0

Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu została zbudowana w latach 1958-1961 z inicjatywy pochodzącego z Kamionki Małej ks. Michała Krawczyka. Ów ksiądz chciał w ten sposób uczcić i umocnić kult Matki Bożej w okolicy. Na miejsce budowy kaplicy wybrał sobie miejsce, w którym od 1846 roku stała kamienna figura Najświętszej Maryi Panny, ufundowana jako wotum za uratowanie dziedzica w czasie rabacji chłopskiej. Zamysł był łatwy, ale gorzej z wykonaniem, gdyż władze nie wydawały pozwoleń na tego typu budowle. Budowę kaplicy zaczęto w 1958 roku. Projekt wykonał arch. Longin Kokociński z Poznania, mieszkańcy darowali drewno i częściowo robociznę. Pracę rozpoczęto "na dziko". Władze jednak dowiedziawszy się o budowie, nakazały rozbiórkę rozpoczętej konstrukcji. Jednak mimo przeciwności kaplicę zbudowano, wykończono i 22 maja 1961 roku poświęcił ją ksiądz dziekan Mikołaj Piechura. Dawna przydrożna figura bez przesunięcia znalazła się w ołtarzu kaplicy. W okresie letnim przyjeżdżali tu księża z Żegociny, aby odprawić niedzielną Mszę Św. Od 1986 roku, kiedy we wsi stanął kościół, kaplica nie spełnia już roli mszalnej, ale nadal cieszy się wielkim umiłowaniem ze strony mieszkańców. Odprawiane są tu nabożeństwa majowe, różańcowe, fatimskie, msze okolicznościowe a także odpust w drugą sobotę po święcie Bożego Ciała.

Architektura:

Kaplica zbudowana z drewna, w konstrukcji zrębowej w stylu zakopiańskim. Salowa, zamknięta trójbocznie, bez wydzielonego prezbiterium. Dwie pary okien z kolorowymi szkiełkami po stronie wschodniej i zachodniej. Na kalenicy dachu wiezyczka z dachem namiotowym, zwieńczona krzyżem. Wewnątrz sygnaturki dzwonek ufundowany w 1946 roku przez ks. Michała Krawczyka, który początkowo wisiał obok przydrożnej figury na drewnianej konstrukcji. Przed kapliczką otwary ganek w formie werandy. Wnętrze jest otynkowane. Malowidła wykonane przez ks. Stanisława Nowaka i Królikowskiego, na których widnieją: Objawienia w Fatimie i Lourdes, święci Kinga i Szymon z Lipnicy oraz Chrzest Polski 966.

Matka Boża Rozdzielska:

Przy dawnym trakcie z Rozdziela do Rajbrotu od 1846 roku stała przydrożna figura Matki Boskiej. Została ufundowana przez dziedzica wsi, jako wotum za uratowanie życia w czasie rabacji galicyjskiej, która miała miejsce w lutum 1846 roku. Dziedzic złożył bowiem śluby, że ufunduje figurę Maryi, jeśli ona go uratuje. Tak też się stało, bo gdy chłopi z innych wsi zbliżali się do dworu, rozdzielscy gospodarze ukryli swego pana w jednej ze stodół. Dwór splądrowano, ale szlachcic ocalił swe życie.
Figurę ufundowano w miejscu czterech wiekowych lip, zadaszono ją, ogrodzono płotem. Wnet mieszkańcy uznali figurę za cudowną. Przychodzili oni pod figurę ze swymi troskami i składali drobne ofiary do skarbonki, dlatego też przed kapliczką świeciła się zawsze świeczka. W 1958 roku figura została otoczona kaplicą i znalazła się w jej głównym ołtarzu, wówczas wzmocnił się też jej kult. Figura Maryi ma opinię łaskami słynącej, o czym świadczą liczne dary wotywne we wnętrzu kaplicy. Na czerwcowy odpust przychodzą pielgrzymi z odległych nawet okolic aby tu się pomodlić. Wiele mieszkańców Rozdziela ma szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Rozdzielskiej.

Kaplica Niepokalanego Serca NMP - lokalizacja tego miejsca nie została potwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, możesz wskazać prawidłową lokalizację tutaj.