Kujawsko-pomorskie - Zamki

Strony

Radzyń Chełmiński, Ludwika Waryńskiego 4
Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (niem. Rheden) – czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
Brodnica, Zamkowa 1
Zamek w Brodnicy – dobrze ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.
Nowe, Plac Zamkowy 3
Zamek w Nowem nad Wisłą – zamek mieści się nad Wisłą przy Placu Zamkowym.
Zamek w Golubiu (niem. Gollub) – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.
Toruń, Stare Miasto, Przedzamcze 3
Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.
Zamek Bierzgłowski – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka, ok. 14 km na północny zachód od Torunia; ok. 430 mieszkańców. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie toruńskim.
Kruszwica, Podzamcze
Zamek w Kruszwicy – zamek królewski w Kruszwicy jest jednym z wielu budynków ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
Zamek w Szubinie – zamek z XIV wieku zlokalizowany w miejscowości Szubin w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Gąsawką, przy ulicy Zamek. Obecnie zachowany w formie ruiny.
Zamek krzyżacki w Grudziądzu – założony w XIII w., od 1466 r. siedziba starostów królewskich, niezachowany. Przypuszcza się, że piastowski pograniczny gród obronny w Grudziądzu istniejący już przynajmniej w 1065 r., w 1222 r. został po raz kolejny zniszczony wskutek najazdów Prusów.
Toruń, Podgórz, Dybowska 10/12
Zamek Dybów albo Zamek Dybowski – zamek na terenie Torunia, w średniowieczu naprzeciw Torunia na lewym, południowym brzegu Wisły na terytorium Królestwa Polskiego.
Toruń, Podmurna 4
Dom letni Bractwa św. Jerzego w Toruniu – późnogotycki budynek zbudowany po 1489 roku na terenie międzymurza staromiejskiego, między Basztą Wartownią a tamą fosy zamkowej. Zbudowano go po zburzeniu zamku krzyżackiego, prawdopodobnie z wykorzystaniem cegieł z zamku.
Zamek w Bobrownikach – zamek obronny wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Po wojnach polsko - krzyżackich siedziba starosty. Od XVIII wieku w ruinie.
Zamek w Wenecji – zamek obronny z XIV wieku w Wenecji koło Żnina, w województwie kujawsko-pomorskim.
Zamek w Papowie Biskupim – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim, w powiecie chełmińskim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Świecie, Zamkowa 10
Ruiny zamku w Świeciu – mieszczą się w widłach Wisły i Wdy, przy ulicy Zamkowej.
Zamek w Złotorii – zamek położony w Złotorii, u ujścia Drwęcy do Wisły, powstały w połowie XIV w., jedna z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko-krzyżackich, obecnie w stanie ruiny.
Zamek w Raciążku - zamek biskupi znajdujący się w dawnym mieście Raciążek, w gminie Raciążek, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Położony na krawędzi doliny Wisły. Obecnie w stanie ruiny.

Strony