Ratusz w Brzegu – renesansowa budowla z lat 1570-1577 (architekt Johann Parr) na miejscu poprzedniej gotyckiej, kilkakrotnie przebudowywana w XVIII-XX wieku. Krużganki, pięć renesansowych portali kamiennych. Wewnątrz wczesnorokokowa sala posiedzeń rady z 1746 roku.
Synagoga w Brzegu (niem. Synagoge in Brieg) — budynek dawnej synagogi znajdujący się w Brzegu, na rogu obecnych ulic 3 Maja i Długiej (przed ul. Jagiełły).
Na początku XVI w. w Brzegu istniał inny budynek synagogi, jednak spłonął w 1507 r.
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Brzegu – kościół parafialny należący do dekanatu Śląskiego Okręgu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Znajduje się w Brzegu, w województwie opolskim.
Brama Odrzańska – brama w systemie fortyfikacji miasta Brzeg. Wybudowana według późnorenesansowego projektu Bernarda i Petera Niuron, architektów włoskich, w roku 1595, znajdująca się przy bastionie broniącym zamek brzeski od strony Odry.
Kościół ewangelicko-augsburski świętego Łukasza w Brzegu – kościół parafialny należący do diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Znajduje się w Brzegu, w województwie opolskim.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu – rzymskokatolicki Kościół parafialny w Brzegu, w województwie opolskim. Należy do dekanatu Brzeg (północ) archidiecezji wrocławskiej.