Kościół Matki Boskiej Śnieżnej

0

Dawny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej ojców bernardynów znajdował się w Tarnowie, u zbiegu dzisiejszych ulic Bernardyńskiej i Szerokiej. Zbudowany został w drugiej połowie XV w. poza murami ówczesnego miasta z fundacji Jana Amora Tarnowskiego (Iuniora), który sprowadził bernardynów do Tarnowa w 1459 (pierwotnie zbudowano dla nich zapewne kościół drewniany, krótko istniejący, budowa murowanego zespołu trwała w latach 1468-1499). Była to świątynia gotycka, jednonawowa, której elementem charakterystycznym było przewężenie oddzielające prezbiterium od nawy. Zbudowany obok klasztor posiadał cechy obronne. W XVII w. świątynię przebudowywano (m.in. po pożarze z 1614, dobudowano też barokową kaplicę Niepokalanego Poczęcia NMP oraz wieżę). Jeszcze w 1785 pochowano tutaj pierwszego biskupa tarnowskiego Jana Duwalla, ale krótko później, w 1789 władze austriackie zdecydowały o likwidacji klasztoru – bernardyni zostali przeniesieni do opuszczonego wcześniej kościoła sióstr bernardynek, gdzie funkcjonują do dzisiaj.

Opuszczone przez bernardynów budynki kościoła i klasztoru wykorzystywano początkowo na różne cele, dopóki nie padły one ofiarą dwóch pożarów (1809 i 1814). Po tych wypadkach, w latach 1823-1825 budynek kościoła został przebudowany na potrzeby sądu: podzielono go na trzy kondygnacje, w prezbiterium urządzono salę rozpraw, zmieniono także elewacje (w stylu klasycystycznym). Zabudowania klasztorne częściowo wyburzono, a częściowo przebudowano, powstało w nich więzienie. W czasie drugiej wojny światowej regotyzowano elewacje zewnętrzne prezbiterium dawnego kościoła. Przez długie lata swoje pomieszczenia miał tutaj tarnowski magistrat, obecnie parter dawnego kościoła jest wykorzystywany jako parafialna kaplica polskokatolicka.

Kościół Matki Boskiej Śnieżnej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.