Kujawsko-pomorskie - Architektura drewniana

Strony

Młyn w Nietrzebie – drewniany młyn wodny w osadzie Nietrzeba, części wsi Lubianki w gminie Chrostkowo, w województwie kujawsko-pomorskim. Powstał ok. 1850 r. w miejscu wcześniejszego młyna z 1825 r. Jest to dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek o konstrukcji zrębowej. Dach dwuspadowy, do 1938 r.
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Ryszewku jest jedną z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu rogowskiego. Kościół parafialny zbudowany w XVIII wieku z drewna.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Łowiczku – drewniany kościół zbudowany w 1711 r.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modzerowie – rzymskokatolicka parafia położona w południowo-wschodniej części gminy Izbica Kujawska, we wschodniej części gminy Babiak i w zachodniej części gminy Kłodawa. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej, do dekanatu izbickiego.
Parafia św. Wawrzyńca w Parlinie jest jedną z 12 parafii leżącej w graniach dekanatu mogileńskiego.
Kaplica św. Barbary w Rypinie – wzniesiona została z sosnowych bali, przed 1694 roku na ówczesnym przedmieściu Rypina za bramą sierpecką, zwanego Iwanami, w miejscu dawnego kościoła św. Wojciecha.
Ciechocinek, Wojska Polskiego 5
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ciechocinku – zabytkowa prawosławna cerkiew polowa. Należy do parafii wojskowej św. Michała Archanioła w Ciechocinku, w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego PAKP.
Parafia Świętej Trójcy w Świątkowie jest jedną z 9 parafii leżącą w granicach dekanatu damasławskiego. Erygowana w XV wieku.
Parafia św. Michała Archanioła w Siedlimowie jest jedną z 10 parafii w dekanacie strzelińskim.
Kościół Świętego Marcina Biskupa w Straszewie - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Straszewo, w gminie Koneck, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu aleksandrowskiego.
Parafia św. Marcina w Grążawach – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Górzno, z siedzibą w Grążawach.
Kościół św. Mikołaja w Gąsawie - kościół drewniany, modrzewiowy, zrębowo-szkieletowy, zbudowany ok. 1625 r. przez kanoników regularnych z Trzemeszna, znajdujący się w Gąsawie.

Strony