Małopolskie - Architektura drewniana

Strony

Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce - zabytkowy kościół parafialny w Orawce, w województwie małopolskim. Jeden z punktów szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Zespół dworski w Krzysztoforzycach – znajdujący się w Krzysztoforzycach, w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, w powiecie krakowskim.
Drewniany dwór państwa Laskowskich w Laskowej Dolnej – drewniany, zabytkowy dwór barokowy pochodzący z 1677 własności rodziny Laskowskich, potem biskupów obecnie Michałowskich.W dworze najcenniejsza jest stara dworska kaplica.
Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym znajdującym się w Ojcowie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sieniawie – zabytkowy kościół drewniany z połowy XVIII wieku, położony w Sieniawie, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wolbromiu znany jako kościółek Mariacki lub kościółek Szpitalny został ufundowany w 1638 roku przez ks.
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Osiek, Kościelna 13
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Osieku – obecnie nieużytkowany, zabytkowy, drewniany kościół w Osieku, na cmentarnym wzgórzu pośród starodrzewu. Wybudowany w latach 1538–1549, do początku XX wieku kościół parafialny parafii św.
Kościół św. Jana Chrzciciela – drewniany gotycki kościół pomocniczy w Rzepienniku Biskupim pw. św. Jana Chrzciciela, wybudowany w XVI wieku.
Kościół św. Anny w Zębie - kościół drewniany z początków XX wieku, położony w Zębie, w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin.
Kościół św. Marcina - drewniany barokowy kościół znajdujący się w Jawiszowicach w powiecie oświęcimskim, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Wieliczka, Świętego Sebastiana 23
Kościół św. Sebastiana w Wieliczce — modrzewiowy kościółek św. Sebastiana położony na południowo-wschodnich obrzeżach Wieliczki, na stromym zboczu wśród kilkusetletnich drzew. Jego budowa została rozpoczęta w 1581 roku, dzięki staraniom ówczesnego żupnika wielickiego Sebastiana Lubomirskiego.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zdyni – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dawna świątynia greckokatolicka.
Kościół św. Michała Archanioła w Ropie – katolicki kościół zbudowany w 1671 roku z fundacji Petroneli i Wilhelma Siemieńskich. Około 1800 r. do nawy dobudowane zostały dwie murowane kaplice zwieńczone wieżami oraz kolumnowy portyk.

Strony