Muzeum Warszawskiej Pragi

0

Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Pragi – muzeum w Warszawie poświęcone Pradze – prawobrzeżnej części miasta – i jej dziedzictwu.

Formalnie Muzeum Warszawskiej Pragi zostało powołane uchwałą Rady Warszawy w 2006 i jest oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Czytaj dalej

Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Pragi – muzeum w Warszawie poświęcone Pradze – prawobrzeżnej części miasta – i jej dziedzictwu.

Formalnie Muzeum Warszawskiej Pragi zostało powołane uchwałą Rady Warszawy w 2006 i jest oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Działalność bieżąca

Muzeum miało swą tymczasową siedzibę ma początkowo przy ul. Targowej 45, a następnie ul. Ząbkowskiej 23/25. Tu prowadzono zbiórkę praskich pamiątek – przyszłych eksponatów: m.in. fotografii, przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek, mebli – oraz nagranych wypowiedzi prażan ("Archiwum Historii Mówionej"). Muzeum organizowało wystawy czasowe na terenie Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser", prezentowało się też okazjonalnie np. podczas Nocy Muzeów i Praskich Spotkań z Kulturą. W 2013 zaniechano zbierania pamiątek i organizowania wystaw w "Koneserze".

Przyszła siedziba

O potrzebie stworzenia Muzeum Pragi, zachowania jej ginących pamiątek, mówiono od dawna. Istniały różne pomysły lokalizacji muzeum – miało ono powstać w pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 na Nowej Pradze lub w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej. Ostatecznie przyjęto, że muzeum będzie się mieścić w zespole zabytkowych kamienic przy ul. Targowej 50/52, obok Bazaru Różyckiego. Jedna z nich – dom Rothblitha – jest najstarszym zachowanym murowanym domem mieszkalnym na Pradze. W oficynie dostępnej od ul. Kępnej odkryto w 1996 fragmenty malowideł ściennych zdobiących przed wojną żydowski dom modlitwy. Unikatowe polichromie przedstawiają znaki Zodiaku, żydów modlących się przy Ścianie Płaczu i grób Racheli w Betlejem.

W wyremontowanych kamienicach mają się znaleźć m.in. ekspozycje muzealne, sala edukacji interaktywnej i historii mówionej oraz kawiarnia; w skład muzeum ma też wejść dom modlitwy oraz nowy budynek z salą projekcyjną.

Muzeum Pragi planowano otworzyć w 2010, jednak wskutek zmniejszenia środków w budżecie miasta umowę z Mostostalem na budowę muzeum zawarto dopiero w czerwcu 2010, a termin uruchomienia placówki kilkakrotnie przekładano: na rok 2011, 2012, 2013 i 2014. Inwestycja okazała się dużo bardziej skomplikowana i o kilkanaście procent droższa niż pierwotnie przewidywano, stan techniczny kamienic był gorszy, a w trakcie budowy obok kamienic odkryto XVIII-wieczne piwnice – konieczne były zmiany projektu i wykonanie dodatkowych prac.

W 2012 przeprowadzono konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzennej ekspozycji stałej muzeum. W 2013 wykonano makietę Pragi końca XVIII wieku, ma zostać ogłoszony konkurs na wykonanie ekspozycji i zakończą się podstawowe prace budowlane. Muzeum miałoby zacząć działać w maju 2014.


Muzeum Warszawskiej Pragi - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.