Obniżenie Milicko-Głogowskie - Architektura

Strony

Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położona w Głogowie.
Zamek w Żmigrodzie – ruiny gotyckiej wieży mieszkalnej i barokowego pałacu, znajdujące się w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Żmigród, nad rzeką Barycz. Położony w parku, w którym znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy o obwodzie pnia 631 cm (w 2010). ↑ ↑
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie stał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek niszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433.
Milicz, Aleja Piastów
Pałac klasycystyczny w Miliczu – wybudowany w latach od 1797 do 1798 roku. Projektantem budowli był Karol Geissler, na zlecenie Joachima Karola Maltzana.
Nowa Sól, Stanisława Moniuszki 3b
Ratusz w Nowej Soli - budynek wzniesiony w latach 1574 - 1575 jako budynek cesarskiego urzędu solnego jest najstarszą budowlą w mieście, funkcję siedziby władz miejskich pełnił od 1820 roku. Wielokrotnie przebudowywany. Najstarsze fragmenty zachowały się w jego północnej fasadzie.
Antonin, Pałacowa 1
Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie – pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła.
Zamek w Otyniu – powstał w formie gotyckiej, prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. W wieku XVI doszło do pierwszej przebudowy, w duchu renesansowym. Sto lat później czeska prowincja jezuitów przebudowała go na klasztor, który funkcjonował tu do 1776 roku.
Zamek w Miliczu – wybudowany w połowie XIV w. w Miliczu.
Pałac w Sułowie – wybudowany w 1680 r. w Sułowie.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim (województwo lubuskie) to kościół parafialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w dekanacie Nowa Sól, diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Ratusz w Rawiczu – budynek ratusza z 1753 znajdujący się w Rawiczu.
Kościół św. Mikołaja – historyczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Głogowa.
Pałac w Pakosławsku – wybudowany w drugiej połowie XIX w., w Pakosławsku.
Posąg św. Jana Nepomucena - rzeźba autorstwa Mariusza Maściuchowskiego ustawiona w 2003 roku na miejscu poprzedniej, zaginionej w 1945 roku. Współczesny posąg umieszczono po nieudanej próbie odnalezienia dawnej figury w Odrze. W postumencie rzeźby św.
Pomnik Dzieci Głogowskich – pomnik znajdujący się na pl. Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ul. Brama Brzostowska. To największy i najbardziej znany z głogowskich pomników.
Żmigród, Tadeusza Kościuszki 9
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Żmigrodzie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
W 1253 roku książę Konrad I wydał przywilej o lokacji miasta, tym samym Głogów otrzymał nowe prawa, w tym prawo do wzniesienia murów obronnych. Miały one drewniano - ziemne umocnienia. Utrzymały się w nienaruszonej formie, do nieszczęsnego pożaru, który spalił całe miasto w roku 1291.
Pałac w Żmigrodzie – wybudowany w latach 1656–1658 w Żmigrodzie.
Głogów, Stanisława Kutrzeby 2
Sąd Rejonowy w Głogowie został wybudowany w latach 1908-1911 według projektu zielonogórskiego architekta powiatowego Emila Friede. Oparty na sześciu ciężkich kolumnach, których podstawy usadowiono przy samej krawędzi fosy.

Strony