Wzniesienia Południowomazowieckie - Architektura

Strony

Zamek w Rawie Mazowieckiej – średniowieczna, gotycka budowla nizinna w widłach Rawki i Rylki, obecnie ruina i zrekonstruowane fragmenty dawnej warowni.
Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki) – franciszkański klasztor katolicki w Łodzi, należący do warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
Kościół św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim – rzymskokatolicki kościół rektoralny znajdujący się na terenie parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim.
Rynek w Radomiu - najstarszy plac w Radomiu w ścisłym centrum miasta.
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim – zbudowany w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego.
Ratusz w Radomiu - wzniesiony w połowie XIX wieku. Zastąpił rozebrany na początku tegoż stulecia stary ratusz. W czasie II wojny światowej hitlerowcy planowali jego gruntowną przebudowę. Nie doszła ona jednak do skutku. Obecnie budynek jest siedzibą Archiwum Państwowego.
Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach – jeden z trzech pałaców Juliusza Heinzla; znajduje się przy ulicy Okólnej 166 w Łodzi. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie (pol.). 30 września 2014. . s. 42.
Zamek w Iłży − ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Przebudowany w poł. XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe.
Piotrków Trybunalski, Juliusza Słowackiego 2
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrkowie Trybunalskim – barokowy kościół ojców bernardynów usytuowany przy ulicy Słowackiego 2 na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim.
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15
Łódź, Tymienieckiego 33-33b
Łódź, Walerego Wróblewskiego 38
Łódź, Świętego Jerzego 7a
Kościół garnizonowy św. Jerzego (dawniej Cerkiew garnizonowa św. Aleksego Metropolity) – kościół rzymsko-katolicki przy ulicy św. Jerzego 9 w Łodzi.
Łódź, Stary Rynek
Stary Rynek – plac w środkowo-północnej części Łodzi.
Łódź, Wólczańska 243A
Willa Hüffera – położona przy ulicy Wólczańskiej 243a w Łodzi, w obrębie parku Skrzywana budynek willowy przy Fabryce Wyrobów Dzieżganych i Pończoch Hüffera.
Rawa Mazowiecka, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 5
Ratusz w Rawie Mazowieckiej - budynek ratusza został wybudowany w latach 1822-1824 w stylu neoklasycystycznym według projektu Bonifacego Witkowskiego. W 2006 ratusz został odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim Urząd Miejski.
Łódź, Drewnowska 58
Telefon: +48 42 6649289
Centrum Handlowe "Manufaktura" – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
Zamek w Gorzkowicach – zamek nowożytny typu palazzo in fortezza, zlokalizowany w miejscowości Gorzkowice w gm. Gorzkowice w województwie łódzkim. Zachowany w stanie szczątkowym (nasyp ziemny).
Łódź, Czerwony Rynek
Czerwony Rynek w Łodzi – teren bogaty w punkty handlowe i usługowe oraz dwa place targowe. Położony po wschodniej stronie ulicy Rzgowskiej, między ulicami Leczniczą a Broniewskiego.

Strony