Opolskie - Kościół filialny

Strony

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie – kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej jezuicki, stanowiący pierwszą budowlę sakralną tego zakonu na Śląsku.
Dobrodzień, Księdza Gładysza
Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu - zabytkowa drewniana świątynia, funkcjonująca obecnie jako kościół cmentarny.
Nysa, Radoszyn, Mieczysława I
Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża w Nysie - wybudowany na pamiątkę męki Zbawiciela, aktualnie pełni funkcję kościoła filialnego parafii św. Dominika, aczkolwiek nabożeństwa odbywają się w nim dość rzadko.
Kościół św. Aleksego - rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy placu Katedralnym w Opolu. Świątynia należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce Pielgrzymkowy kościół filialny na Szwedzkiej Górce, w pobliżu Przydroża Małego, należący do parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Kościół Świętych Marcina i Bartłomieja ‒ rzymskokatolicka, zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Borkach Wielkich, (gmina Olesno). Jest kościołem filialnym parafii św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich.
W miejscowości Chocianowice istnieją obecnie dwa kościoły pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - stary, będący drewnianym zabytkiem z XVII wieku, oraz nowa świątynia z XX wieku. Parafia ma obecnie status miejsca kultu maryjnego.
Kościół św. Rocha w Grodzisku - drewniana, zabytkowa świątynia znajdująca się w powiecie oleskim. Jest kościołem filialnym parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Największe uroczystości odbywają się tutaj w dniu święta patrona (16 sierpnia).
Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Olszowej – drewniana, barokowa świątynia, orientowana, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1648, przebudowana w 1748, remontowana w 1988 oraz 2007.
Gogolin, Strzelecka 36
Kościół Ewangelicko-Augsburski – ewangelicko-augsburski kościół filialny, położony przy ulicy Strzeleckiej 34 w Gogolinie. Kościół należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu w diecezji katowickiej.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przydrożu Wielkim Kościół filialny w Przydrożu Wielkim, należący do utworzonej w 1989 roku, parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela. Wzmiankowany w 1302 r. Przebudowany na przełomie XV/XVI w., z tej świątyni zachowały się być może fragmenty murów przyziemia. Obecny wzniesiony w 1780 r., spalony w czasie działań wojennych w 1945 r.
Stary kościół w Laskowicach – zabytkowa świątynia drewniana pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Kościół powstał w 1686 roku. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu w zachodniej części Laskowic. Obok znajduje się nowy kościół pod wezwaniem Ducha Świętego.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie – niewielki kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej należący do jezuitów. Kościół położony jest w Nysie przy ulicy Celnej nieopodal skrzyżowania z ulicą Moniuszki.
Zimna Wódka, Ujazdowska 20
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Zimnej Wódce – drewniana, barokowa świątynia, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1524, przebudowana w 1748. Kościółek znajduje się na wzniesieniu, w centralnym miejscu wsi.
Kościół pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szydłowcu Śląskim – kościół filialny należący do parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie, w Dekanacie Niemodlin.
Głogówek, Piastowska 31
Kościół Świętego Krzyża w Głogówku - zabytkowa świątynia znajdująca się w powiecie prudnickim. Obecnie pełni funkcję kościoła cmentarnego i należy do parafii świętego Bartłomieja.
Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim - drewniana, zabytkowa świątynia znajdująca się na cmentarzu w północnej części wsi. Otoczona jest starodrzewiem oraz ceglanym murem. Należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Kościół pod wezwaniem św. Barbary w Przeczy. Kościół filialny w Przeczy należy do parafii pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy w Dekanacie Niemodlin. Świątynia w stylu gotyckim, pochodzi z okresu późnego średniowiecza, z przełomu XIII i XIV wieku.

Strony