

Orla Baszta (słow. Orlia bašta, niem. Adlerbastei, węg. Sas-orom, 2175 lub 2177 m n.p.m.) – szczyt w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, pomiędzy Granatami a Buczynowymi Turniami. W grani tej Orla Baszta znajduje się pomiędzy Skrajnym Granatem, od którego oddziela ją Granacka Przełęcz, a Buczynowymi Czubami, od których oddzielona jest szeroką trawiastą przełęczą Pościel Jasińskiego. Północne stoki grani opadają do doliny Pańszczycy, południowe do Dolinki Buczynowej. W zachodniej grani opadającej na Granacką Przełęcz znajdują się dwie Orle Turniczki. Dokładny przebieg tej grani jest następujący (kolejno od szczytu):
Szczyt nazwany tak został przez poetę Franciszka Henryka Nowickiego ok. 1901 r. Nazwa wywodzi się od kształtu turni przypominającej ruinę baszty. W 1903 r. ks. Walenty Gadowski poprowadził stokami szczytu Orlą Perć. Pierwsze wejścia turystyczne:
Widok ze szczytu Orlej Baszty jest ciekawy, choć nieco ograniczony przez stoki Koziego Wierchu i Buczynowych Turni. Szlaki turystyczne
|