Muzeum Teatralne w Warszawie – centralne muzeum teatralne w Polsce, gromadzące zbiory związane z historią teatru polskiego, jak i teatrów zagranicznych.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – muzeum zajmujące się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej. Muzeum mieści się w Warszawie przy ul. Koziej 11.
Muzeum Historii Polski w Warszawie – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych.
Warszawskie Muzeum Etnograficzne – jedno z najstarszych muzeów tego typu w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.
Muzeum powstało w 1888 roku i mieści około 74 tysiące obiektów eksponowanych na 6 wystawach stałych. Co roku organizowanych jest 12 wystaw czasowych.
Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie – muzeum historii techniki w Warszawie, założone w 1866 (statut w 1875), otwarte w 1905, zniszczone w 1939, dokumentowało historię polskiego przemysłu, rolnictwa i rzemiosła.
Muzeum Kolekcji Jana Pawła II zbioru państwa Zbigniewa Karola (1919-1998) i Janiny (1928) Porczyńskich w Warszawie założone zostało w 1986 r. Kolekcję państwo Porczyńscy gromadzili od roku 1981. W Warszawie obrazy zostały pokazane po raz pierwszy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 5 listopada 1987.
Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum powstałe 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego.
Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.
Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, zwane też Muzeum Zegarów - muzeum w Warszawie, przy ul.
Państwowe Muzeum Archeologiczne (PMA) w Warszawie – muzeum poświęcone archeologii, zlokalizowane w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ul. Długiej 52, od 1958 roku z siedzibą w historycznym budynku warszawskiego arsenału.
Muzeum Erotyki w Warszawie – jedyne w Polsce (prywatne, działające od 2011) i jedno z nielicznych w Europie skupiające erotyczne przedmioty ze wszystkich kontynentów. Zlokalizowane w okolicach Ogrodu Saskiego w Warszawie. Zamknięte w styczniu 2012.
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego m.st. Warszawy poświęcony historii farmacji w Warszawie i w Polsce.
Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego – muzeum na warszawskim Starym Mieście mieszczące się w Kamienicy Szewców przy ulicy Wąski Dunaj 10.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy, mieści się w jedenastu kamienicach przy Rynku Starego Miasta i ul. Nowomiejskiej.
Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce – warszawskie muzeum powstałe w roku 2001, działające przy Krajowej Rady Spółdzielczej. Mieści się na czwartym piętrze Domu pod Orłami.