Pałac Brühla – nieistniejący rokokowy pałac, który znajdował się w Warszawie, przy obecnym placu marsz. J. Piłsudskiego. Był uważany za jeden z najpiękniejszych warszawskich pałaców. W 1944 został wysadzony razem z Pałacem Saskim przez wycofujących się Niemców.
Bank Zachodni – dwupiętrowa kamienica mieszcząca się przy ul. Fredry 6, wybudowana w 1897 roku. Pierwszym właścicielem był Hipolit Wawelberg. Od 1975 budynek ma status zabytku.
Metropolitan – biurowiec w Warszawie wybudowany w 2003, zlokalizowany przy pl. Piłsudskiego na tyłach Teatru Wielkiego. Zrealizowany przez amerykańską firmę Hines. Architektem budynku jest sir Norman Foster.
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie.
Fontanna Wielka mieści się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Została zaprojektowana przez Henryka Marconiego. Opiekunem tego zabytku jest Zarząd Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawa.
Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.
Muzeum Teatralne w Warszawie – centralne muzeum teatralne w Polsce, gromadzące zbiory związane z historią teatru polskiego, jak i teatrów zagranicznych.
Ogród Saski w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu; pierwotnie królewski ogród pałacowy przy pałacu Saskim, udostępniony publiczności w 1727, jeden z najstarszych parków w Polsce; współcześnie o powierzchni 15,5 ha.
Południk Warszawski – umowna nazwa południka 21°00’ długości wschodniej przebiegającego przez Warszawę i określającego kierunek między wieżą zegarową Pałacu Jabłonowskich (zbudowanego w 1785 roku) a słupem znajdującym się na Placu Teatralnym, który ustawiono tam w roku 1880.