Pałac Teppera-Dückerta

0

Pałac Teppera-Dückerta, pałac Pod Czterema Wiatrami – pałac w Warszawie, mieści się przy ul. Długiej 38/40.

Swą popularną nazwę zawdzięcza figurom czterech eoli: Boreasza – wiatru z północy, Zefira – wiatru z zachodu, Notosa – wiatru z południa i Eurosa – wiatru ze wschodu, ustawionych na filarach ogrodzenia oddzielającego dziedziniec od ulicy Długiej. Pełna nazwa to pałac Teppera-Dückerta, a pochodzi ona jego najznaczniejszych właścicieli.

Fundatorem pałacu był Stanisław Kleinpolt – metrykant skarbu koronnego, sekretarz królewski, podstoli i chorąży bracławski. Budowa pałacu rozpoczęta została ok. 1680. W jego projektowaniu brał udział Tylman z Gameren, jednak nie jest jasne, jaki był jego wkład w projekt. W ciągu XVIII w. barokowa architektura pałacu uległa zmianie. Około połowy stulecia przekształcono m.in. środkowy ryzalit korpusu głównego, który otrzymał wówczas rokokową dekorację. W latach 1769–1771 pałac przebudował Szymon Bogumił Zug dla Piotra Teppera. Rozszerzone zostało wówczas prawe skrzydło, przy którym od strony ul. Długiej wzniesiono nowy aneks o wczesnoklasycystycznej elewacji frontowej. Zugowi przypisuje się autorstwo kwadratowych pawilonów od strony ul. Długiej albo piętrową nadbudowę tychże.

W 1801 pałac wystawiono na licytację, którą wygrał Karol Fryderyk Dückert. Był on w posiadaniu rodziny Dückertów do 1891. W okresie 1808-1914 w pałacu mieścił się wykwintny hotel Hôtel de Dresde, popularnie zwany Drezdeńskim. W otaczającym pałac, założonym przez Zuga ogrodzie, w latach 1824-1875 znajdowały budynki Instytutu Wód Mineralnych Sztucznych.

Po I wojnie światowej pałac podupadł i stał się kamienicą czynszową. W 1927 zakupił go Skarb Państwa. Po odrestaurowaniu budynek został przeznaczony na siedzibę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. W okresie okupacji w gmachu mieścił się niemiecki Urząd Pracy (Arbeitsamt Warschau).

W 1944 pałac został spalony. Odbudowany w 1951.

Na fasadzie znajduje się tablica poświęcona pamięci Mariana Klotta, Głównego Inspektora Pracy, urzędującego w pałacu w okresie międzywojennym.

Pałac Teppera-Dückerta - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.