Park Traugutta - Pomniki

Strony

Ławeczka Williama Heerleina Lindleya – odsłonięta 7 maja 2011 w Multimedialnym Parku Fontann na warszawskim Podzamczu. Autorem pomnika jest poznański rzeźbiarz Norbert Sarnecki przy współpracy Anny Sarneckiej.
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie – monumentalny pomnik autorstwa Maksymiliana Biskupskiego odsłonięty 17 września 1995 roku. Znajduje się u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa w Warszawie.
Pomnik Powstania Warszawskiego – wybudowany w 1989 r. monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie.
Pomnik Małego Powstańca – pomnik znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
Rzeźba Oświęcim II – rzeźba autorstwa Franciszka Strynkiewicza, ustawiona w międzymurzu murów obronnych Starego Miasta w Warszawie, między ulicami Podwale i Rycerską, na południe od wylotu ul. Wąski Dunaj.
Pomnik Jana Kilińskiego w Warszawie – posąg Jana Kilińskiego, według projektu Stanisława Jackowskiego, znajdujący się w Warszawie.
Bunkier Anielewicza – nieistniejący schron (bunkier), który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois (adres przedwojenny Miła 18) na warszawskim Muranowie.
Pomnik Żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego, nazywany także Pomnikiem Żołnierzy 1 Armii WP lub Pomnikiem Żołnierza – pomnik w Warszawie przy ul. gen. Andersa na Muranowie w dzielnicy Śródmieście.
Pomnik Bohaterów Getta – pomnik na warszawskim Muranowie poświęcony mieszkańcom getta warszawskiego, wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszego starcia bojowników żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getcie w 1943.
Pomnik Żegoty w Warszawie – pomnik znajdujący się w Warszawie, na skwerze przy ulicy Ludwika Zamenhofa.
Pomnik I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka został wzniesiony w roku 1995 w Warszawie, w dzielnicy Żoliborz, na placu Inwalidów. Autorami pomnika są: Jerzy Sikorski (rzeźba) i Andrzej Kiciński (architektura). Fundatorami pomnika było 40 miast Belgii, Holandii, Francji i Szkocji.
Pomnik Bitwy o Monte Cassino – pomnik w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich na osi wejścia do Państwowego Muzeum Archeologicznego w warszawskim Arsenale.
Pomnik Katyński w Warszawie (niekiedy również Kamień Katyński) – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Renesa, położony w Warszawie przy ul. Podwale w rejonie placu Zamkowego (do 2012 roku na rogu ul.
Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – pomnik króla Zygmunta III Wazy w Warszawie, na Starym Mieście, na placu Zamkowym, wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli; restaurowany w latach 1885–1887 i 1929–1931, zniszczony w 1944,
Warszawa, Stawki 4/6/8
Pomnik Umschlagplatz (pełna nazwa Mur – Pomnik Umschlagplatz) – pomnik znajdujący się w Warszawie przy ulicy Stawki, na terenie dawnego placu przeładunkowego, skąd w latach 1942–1943 Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince i obozów w dystrykcie lubelskim ponad 300 tysięcy Żydów z warszawskiego g
Warszawa, Józefa Lewartowskiego
Pomnik Willy’ego Brandta – monument znajdujący się na skwerze Willy’ego Brandta, u zbiegu ulic Lewartowskiego i Karmelickiej, na warszawskim Muranowie.
Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) − monument znajdujący się przy ulicy Nowy Przejazd (przy skrzyżowaniu z aleją „Solidarności”) w Warszawie.

Strony