Plac Żołnierza Polskiego w Szczecinie - Atrakcje

0

Strony

Plac Żołnierza Polskiego - jeden z głównych placów Szczecina, znajdujący się na północnej granicy Starego Miasta. Plac posiada kształt wydłużonego prostokąta, do niego dochodzą aleja Papieża Jana Pawła II (dawna al. Jedności Narodowej), aleja Wyzwolenia i aleja Niepodległości, ul. Tkacka, ul.
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej – okazały obelisk w centrum Szczecina (na Placu Żołnierza Polskiego) gloryfikujący Armię Czerwoną i podkreślający jej decydujący udział w wyparciu wojsk niemieckich z polskiego, według stanu po II wojnie światowej, Pomorza.
Szczecin, Plac Żołnierza Polskiego 2
Pałac pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego 2 – klasycystyczny budynek z końca XVIII wieku składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 roku. Od roku 1889 aż do końca II wojny światowej pałac służył władzom wojskowym.
Szczecin, Stare Miasto, Staromłyńska 27
Pałac Sejmu Stanów Pomorskich (Dom Ziemiaństwa, Landeshaus) - gmach przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie zbudowany w latach 1726-29 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I.
Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Szczecinie – konny posąg (obiekt zabytkowy), znajdująca się w Szczecinie kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego z Wenecji.
Plac Lotników – jeden z głównych placów śródmieścia Szczecina. Na środku placu Lotników, który jest przestrzenią dla pieszych, znajduje się Pomnik Bartolomeo Colleoniego, włoskiego kondotiera.
Szczecin, Stare Miasto, Aleja Niepodległości 40
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
Szczecin, Plac Hołdu Pruskiego 1
Brama Królewska (do 1945 niem. Anklamer Tor ) – brama miejska Szczecina, znajduje się na pl. Hołdu Pruskiego (u zbiegu ul. Jana Matejki i pl. Żołnierza Polskiego).
Szczecin, Bogurodzicy 3
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie – neogotycki kościół halowy na planie krzyża łacińskiego w centrum Szczecina, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Kaszubskiej.
Szczecin, al. Niepodległości 41/42
Gmach przy alei Niepodległości 41/42 w Szczecinie – monumentalny budynek pocztowy w Szczecinie przy alei Niepodległości na rogu ulicy Bogurodzicy. Budynek zabytkowy, sąsiaduje z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego (Gmachem PKO BP).
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 2
Pałac Klasycystyczny (zwany pałacem Bartza oraz pałacem Velthusena) - znajduje się w narożniku pl. Orła Białego w Szczecinie, u zbiegu ulic Staromłyńskiej i Łaziebnej.
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 2
Pałac Pod Globusem w Szczecinie – znajduje się w Szczecinie przy pl. Orła Białego 2.
Ulica Tkacka w Szczecinie (do 1945 niem. Große Wollweberstraße, 1945-1955 pol. Księcia Przemysława) – jedna z najdłuższych ulic na osiedlu Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście w Szczecinie.
Fontanna Orła Białego w Szczecinie - znajduje się na pl. Orła Białego. Projekt najstarszej zachowanej barokowej fontanny wykonał berliński architekt Johann Fryderyk Grael, zaś w latach 1729-1732 został zrealizowany przez rzeźbiarza Johanna Konrada Kocha oraz kamieniarza Angerera.
Szczecin, pl. Żołnierza
Domki Profesorskie – usytuowane są przy pl.Żołnierza 6-11 i ul.Mariackiej 26 w Szczecinie, pierwotnie należały do zespołu kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny.
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 3
Pałac Joński – szczeciński pałac usytuowany przy pl. Orła Białego 3, w stylu klasycystycznym. Nazwa pochodzi od charakterystycznych zdobień w stylu jońskim.
Aleja Papieża Jana Pawła II – aleja w dzielnicy Śródmieście w Szczecinie, biegnąca od pl. Żołnierza Polskiego, poprzez place Lotników i Grunwaldzki do Urzędu Miejskiego (przy pl. Armii Krajowej). Po przeciwnej stronie budynku UM znajduje się plac Jasne Błonia im.

Strony