Pojezierze Iławskie - Atrakcje

Strony

Morąg, Zamkowa 11
Pałac w Morągu (Pałac rodu zu Dohna, Pałac Dohnów ) (niem. Dohna-Schlößchen, Dohna'sches Schlösschen) – pałac wraz z niewielkim zespołem parkowym znajdujący się w Morągu w powiecie ostródzkim w województwie warmińsko-mazurskim.
Ostróda, Adama Mickiewicza 22
Zamek krzyżacki w Ostródzie – budowla ta należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie Ostródy. Pierwsza warownia położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała zapewne już w połowie XIII wieku.
Nowe Miasto Lubawskie, Kościelna 10
Telefon: 56 474 29 39
Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim - kościół gotycki pochodzący z XIII-XV wieku. Wśród wyposażenia tryptyk późnogotycki 1 połowa XVI wieku i ołtarz główny wykonany około 1630.
Kościół poewangelicki – jeden z rejestrowanych zabytków dawnego miasta, obecnie wsi Biskupiec, w powiecie nowomiejskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Jeziorak (dawniej GizerekJezierzyce, niem. Geserich See) – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. W jego obrębie działa WOPR Iława.
Iława, Niepodległości 13
Ratusz w Iławie – neobarokowy ratusz w Iławie, zbudowany w latach 1910-1912 za kadencji burmistrza ówczesnej Iławy – Karla Friedrich Giese, przy ul. Niepodległości 13.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie – zbudowany w latach 1317-1325 w stylu gotyckim z renesansową wieżą z 1550, kilkakrotnie przebudowywany. Potocznie nazywany przez mieszkańców Iławy "czerwonym".
Iława, Tadeusza Kościuszki 27
Morąg, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Morągu – ratusz położony na placu Jana Pawła II w województwie warmińsko-mazurskim w Morągu. Jest budowlą gotycką wybudowaną w 1444 roku. W trakcie działań wojennych w 1945 został zniszczony. Po wojnie został odbudowany. W ratuszu (po II wojnie światowej) mieściło się muzeum im.
Biskupiec, Kwiatowa 14
Kościół świętego Jana Nepomucena i Matki Bożej Różańcowej – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Biskupiec, w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do dekanatu Iława-zachód diecezji elbląskiej.
Małdyty, Szkolna 2b
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Małdytach – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana 15 sierpnia 1990 roku przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Do parafii należą miejscowości: Małdyty, Zajezierze, Drynki, Fiugajki, Gumniska Wielkie, Leśnica, Pleśno, Sople.
Parafia św. Brata Alberta w Iławie – jedna z 6 parafii dekanatu Iława Zachód, diecezja elbląska.
Iława, Kazimierza Jagiellończyka 22
Cerkiew św. Jana Apostoła w Iławie - cerkiew greckokatolicka (dawny budynek gazowni miejskiej) z 1899 roku znajdująca się przy ul. Jagiellończyka w Iławie, przy byłej bazie Zakładu Komunikacji Miejskiej.
Ostróda, Henryka Sienkiewicza
Kościół ewangelicki w Ostródzie - budowla neogotycka przy ul. Sienkiewicza, obecnie własność Kościoła ewangelicko-metodystycznego, współużytkowany przez parafię ewangelicko-augsburską.
Kisielice, Kościelna 3
Kościół Matki Bożej Królowej Świata – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Susz diecezji elbląskiej. Jeden zabytków miasta.
Miłakowo, Kościelna 2
Kościół świętej Elżbiety i świętego Wojciecha – rzymskokatolicki kościół filialny należący do dekanatu Orneta archidiecezji warmińskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.

Strony