Pojezierze Lubuskie - Atrakcje

Strony

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu - pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św.
Zamek w Międzyrzeczu – otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy.
Świebodzin, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Świebodzinie - budynek pochodzi z XVI wieku. Przebudowany został w XIX wieku. W nim ma siedzibę Muzeum Regionalne oraz Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, także Rada Miasta. Pierwotną budowlę wybudowano w końcu XIV wieku w centralnym punkcie rynku.
Ratusz w Międzyrzeczu – budynek wzniesiony mocą przywileju Stefana Batorego z 1581 roku, utrzymany w stylu klasycystycznym z neogotyckim hełmem wieży zegarowej zwieńczonym polskim orłem i gwiazdą napoleońską. Obecny wygląd pochodzi z 1813 r., gdy ratusz odbudowano po pożarze.
Ratusz w Skwierzynie – neorenesansowy budynek z pierwszej połowy XIX wieku; wybudowany na miejscu wcześniejszej, szesnastowiecznej konstrukcji. Odbudowany po wielkim pożarze z 21 września 1821 roku (dzień św. Mateusza), uroczyście oddany do użytku 15 października 1841 roku.
Jezioro Wielkie (niem. Großer See) - jezioro rynnowe w Bruździe Zbąszyńskiej przez które przepływa Obra (województwo lubuskie, powiat międzyrzecki, gmina Trzciel). Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi, szczególnie wschodni wysokie, poza zachodnim porośnięte lasem.
Świebodzin, Osiedle Łużyckie 52
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie (województwo lubuskie) jest jednym z siedmiu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Siedziba parafii pw. Miłosierdzia Bożego położona jest przy ul. Sulechowskiej, na os.
Międzyrzecz, Krasińskiego 11
Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski – kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu (województwo lubuskie), erygowany w 1999 r. Świątynia w Międzyrzeczu jest jednym z siedmiu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Zbąszynek – stacja kolejowa w Zbąszynku, w województwie lubuskim, w Polsce. W latach 1922 - 1939 był stacją graniczną po niemieckiej stronie.
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – rzeźba w Świebodzinie, przedstawiająca Jezusa Chrystusa.
Jezioro Czarne – jezioro leżące w Drawieńskim Parku Narodowym, koło jeziora Ostrowiec w województwie lubuskim, powiecie strzelecko-drezdeneckim, gminie Dobiegniew. Czarne to jedno z trzech w Polsce jezior meromiktycznych.
Kościół Świętego Zbawiciela w Skwierzynie - świątynia wzniesiona w latach 1847-1854, jako zbór ewangelicki. Pierwotnie służyła protestanckim mieszkańcom miasta, przede wszystkim narodowości niemieckiej.
Osiecko, Wesoła 11
Parafia Greckokatolicka Św. Mikołaja w Osiecku – parafia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Osiecku. Parafia należy do eparchii wrocławsko-gdańskiej i znajduje się na terenie dekanatu zielonogórskiego. Proboszczem jest ksiądz Jurij Bojcheniuk.
Solecko – jezioro w woj. lubuskim, w pow. strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.
Drezdenko, Tadeusza Kościuszki 31

Strony