Pomnik Martyrologii - Rozstrzelanych 10 września 1939 roku - Atrakcje

0

Strony

Pomnik Martyrologii – Rozstrzelanych 10 września 1939 roku – pomnik znajdujący się w Krakowie w jego prawobrzeżnej części względem Wisły – Podgórzu, przy ul. Abrahama.
Podgórski Cmentarz żydowski nowy zwany także Cmentarzem Abrahama – kirkut znajdujący się w Krakowie w dzielnicy XIII, w Podgórzu przy ulicy Abrahama 3. Cmentarz zajmuje powierzchnię kilku hektarów i obecnie nie znajduje się na nim żaden nagrobek.
Kraków, Wiktora Heltmana 22
Willa komendanta obozu koncentracyjnego Plaszow tzw. Czerwony Dom – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy XIII Podgórze przy ul. Heltmana 22.
Plaszow (Płaszów) – niemiecki obóz pracy przymusowej (niem. Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau), później przekształcony w obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau).
Kraków, Jerozolimska 25
Cmentarz wojenny nr 385 – Podgórze – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków.
Kraków, Jerozolimska 6
Karcer obozowy KL Plaszow tzw. Szary Dom – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy XIII Podgórze przy ul. Jerozolimskiej 6. Budynek ten do roku 1939 był siedzibą żydowskiego Bractwa Pogrzebowego (Chewra Kadisza). Znajduje się obok nowego podgórskiego cmentarza żydowskiego.
Kraków, Jerozolimska 25
Podgórski cmentarz żydowski (stary) w Krakowie – cmentarz żydowski znajdujący się w Krakowie w dzielnicy Podgórze przy ulicy Jerozolimskiej 25. Cmentarz zajmuje powierzchnię kilku hektarów i obecnie znajduje się na nim tylko jeden nagrobek.
Kraków, Siemomysła 37
Kościół św. Kingi – parafialny kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XIII przy ul. Siemomysła 37. Parafia została erygowana przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego 22 lipca 2001 roku.
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie, Pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie – pomnik znajdujący się na obrzeżu terenu dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie, upamiętniający ludzi zamordowanych przez hitlerowców w tym obozie.
Pomnik Martyrologii Powieszonych 26 czerwca 1942 roku w Krakowie – pomnik w formie obelisku znajdujący się przy ulicy Wodnej obok dworca kolejowego Kraków Płaszów w dzielnicy Dzielnicy XIII Podgórze.
Kraków, Wapienna 13
Cmentarz wojenny nr 386 - Podgórze Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków.
Kraków, Wapienna 13
Cmentarz Podgórski (nowy) – krakowski cmentarz komunalny, położony u stóp kopca Krakusa przy ul. Wapiennej.
Rezerwat przyrody Bonarka – rezerwat przyrody nieożywionej w województwie małopolskim, w Krakowie (dzielnica Podgórze). Ochronie podlega odkrywka geologiczna w nieczynnym kamieniołomie – odsłonięcia skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych; kredowa powierzchnia abrazyjna, uskoki.
Liban – potoczne określenie karnego obozu pracy Służby Budowlanej (niem.
Kopiec Krakusa, kopiec Kraka – kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.).
Staw Płaszowski (potocznie zwany Małymi Bagrami) - należy do największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie.
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Podgórze archidiecezji krakowskiej na Woli Duchackiej przy ulicy Szkolnej.
Kraków, Powstańców Wielkopolskich 1
Zajazd Pod św. Benedyktem (także: Dworek pod św. Benedyktem) – zabytkowy, barokowo-rokokowy zajazd zbudowany w latach 1780–1798. Budynek usytuowany jest na terenie obecnej krakowskiej dzielnicy Podgórze na rogu ulic B. Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Strony