Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej - Architektura

0

Strony

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej – okazały obelisk w centrum Szczecina (na Placu Żołnierza Polskiego) gloryfikujący Armię Czerwoną i podkreślający jej decydujący udział w wyparciu wojsk niemieckich z polskiego, według stanu po II wojnie światowej, Pomorza.
Plac Żołnierza Polskiego - jeden z głównych placów Szczecina, znajdujący się na północnej granicy Starego Miasta. Plac posiada kształt wydłużonego prostokąta, do niego dochodzą aleja Papieża Jana Pawła II (dawna al. Jedności Narodowej), aleja Wyzwolenia i aleja Niepodległości, ul. Tkacka, ul.
Szczecin, Plac Żołnierza Polskiego 2
Pałac pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego 2 – klasycystyczny budynek z końca XVIII wieku składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 roku. Od roku 1889 aż do końca II wojny światowej pałac służył władzom wojskowym.
Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Szczecinie – konny posąg (obiekt zabytkowy), znajdująca się w Szczecinie kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego z Wenecji.
Plac Lotników – jeden z głównych placów śródmieścia Szczecina. Na środku placu Lotników, który jest przestrzenią dla pieszych, znajduje się Pomnik Bartolomeo Colleoniego, włoskiego kondotiera.
Szczecin, Stare Miasto, Staromłyńska 27
Pałac Sejmu Stanów Pomorskich (Dom Ziemiaństwa, Landeshaus) - gmach przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie zbudowany w latach 1726-29 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I.
Szczecin, Stare Miasto, Aleja Niepodległości 40
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
Aleja Papieża Jana Pawła II – aleja w dzielnicy Śródmieście w Szczecinie, biegnąca od pl. Żołnierza Polskiego, poprzez place Lotników i Grunwaldzki do Urzędu Miejskiego (przy pl. Armii Krajowej). Po przeciwnej stronie budynku UM znajduje się plac Jasne Błonia im.
Szczecin, Plac Hołdu Pruskiego 1
Brama Królewska (do 1945 niem. Anklamer Tor ) – brama miejska Szczecina, znajduje się na pl. Hołdu Pruskiego (u zbiegu ul. Jana Matejki i pl. Żołnierza Polskiego).
Szczecin, al. Niepodległości 41/42
Gmach przy alei Niepodległości 41/42 w Szczecinie – monumentalny budynek pocztowy w Szczecinie przy alei Niepodległości na rogu ulicy Bogurodzicy. Budynek zabytkowy, sąsiaduje z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego (Gmachem PKO BP).
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 2
Pałac Klasycystyczny (zwany pałacem Bartza oraz pałacem Velthusena) - znajduje się w narożniku pl. Orła Białego w Szczecinie, u zbiegu ulic Staromłyńskiej i Łaziebnej.
Ulica Tkacka w Szczecinie (do 1945 niem. Große Wollweberstraße, 1945-1955 pol. Księcia Przemysława) – jedna z najdłuższych ulic na osiedlu Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście w Szczecinie.
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 2
Pałac Pod Globusem w Szczecinie – znajduje się w Szczecinie przy pl. Orła Białego 2.
Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – współczesny pomnik wykonany przez Yossoufa Toure (pseudonim Derme) dla Szczecina. Upamiętnia Jana Czekanowskiego – polskiego antropologa i etnografa, zasłużonego w badaniach Afryki.
Plac Rodła – główny węzeł komunikacji miejskiej w Szczecinie. Położony jest w Dzielnicy Śródmieście w Centrum. Przez plac prowadzą Al. Wyzwolenia i Al. marsz. Józefa Piłsudskiego. Często błędnie "przeciągany" do ul.
Fontanna Orła Białego w Szczecinie - znajduje się na pl. Orła Białego. Projekt najstarszej zachowanej barokowej fontanny wykonał berliński architekt Johann Fryderyk Grael, zaś w latach 1729-1732 został zrealizowany przez rzeźbiarza Johanna Konrada Kocha oraz kamieniarza Angerera.

Strony