Powiat świecki - Przyroda

Strony

Jezioro Wielkie Błądzimskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano, leżące na terenie Wysoczyzna Świeckiej.
Jezioro Świekatowskie - jezioro rynnowe w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Świekatowo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Nad jeziorem znajduje się ogólnodostępne kąpielisko niestrzeżone i plaża.
Mukrz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, zlokalizowane w miejscowości Mukrz, w obrębie Borów Tucholskich, na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Północne i zachodnie brzegi jeziora stanowią granicę między gminą Cekcyn, a gminą Lniano.
Parów Cieleszyński – projektowany rezerwat geomorfologiczny o powierzchni 36 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie świeckim, gminie Pruszcz.
Jezioro Żurskie (Jezioro Tleńskie, Zalew Żurski, Jezioro Żurowskie, Zbiornik Żurowski) – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 440 ha na rzece Wdzie, na Wysoczyźnie Świeckiej, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w 1929 roku w celach energetycznych (elektrownia wodna).
Rezerwat przyrody Jezioro Martwe - torfowiskowy, częściowy rezerwat przyrody o powierzchni 4,07 w województwie kujawsko-pomorskim.
Rezerwat przyrody Jezioro Ciche – rezerwat przyrody położony na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego, obejmujący Jezioro Ciche i jego otoczenie, w tym mniejsze jezioro Żabinek. Zajmuje powierzchnię 37,96 ha. Utworzony został w roku 1994. Rezerwat składa się z dwóch części:
Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego – najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. W roku 2002 minęło 175 lat od chwili jego założenia.
Radodzierz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie, leżące na terenie Borów Tucholskich.
Rezerwat przyrody Śnieżynka – florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 2,76 ha położony we wsi Wiąg w gminie Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Jezioro Księże - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. świeckim, w gminie Pruszcz w Serocku, leżące na terenie Borów Tucholskich. Jezioro jest częścią łańcucha jezior Świekatowskich.
Rezerwat „Jezioro Fletnowskie” – krajobrazowy rezerwat przyrody w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym, położony niedaleko wsi Fletnowo na terenie gminy Dragacz (powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie).
Rezerwat częściowy Miedzno — rezerwat ornitologiczny, utworzony w 1968 r. wchodzący w skład Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Stanowi środowisko wylęgu ptactwa wodnego i błotnego. Położony na terenie leśnictwa Orli Dwór, obręb leśny Osie o powierzchni ogólnej 88,52 ha.
Rezerwat przyrody Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego - leśny rezerwat przyrody o powierzchni 102 ha położony w Szczerkowie na terenie leśnictwa Orli Dwór i Wdeckiego Parku Krajobrazowego w gminie Osie, ok. 9 km na północ od Osia.
Stelchno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Jeżewo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Nad jeziorem leżą wsie Skrzynki i Borce. Jezioro ma nieregularny, kształt i częściowo zalesione brzegi.
Udzierz – płytkie jezioro przepływowe położone w na skraju Borów Tucholskich (gmina Osiek, powiat starogardzki, województwo pomorskie), objęte ochroną rezerwatu Jezioro Udzierz. Powierzchnia całkowita 132,7 ha, długość 1,2 km, maksymalna głębokość 2,1 m
Rezerwat przyrody Osiny – florystyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Warlubie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Rezerwat przyrody Ostnicowe Parowy Gruczna – rezerwat stepowy o powierzchni 23,8 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie świeckim, gminie Świecie.
Rezerwat przyrody Dury - wodno-torfowiskowy ścisły rezerwat przyrody o powierzchni 12,59 ha w województwie kujawsko-pomorskim, powołany w 1975 roku w celu zachowania rzadkich zespołów roślinności wodnej i torfowiskowo-bagiennej.
Jezioro Gródkowskie (Zbiornik Wodny Gródek) – zbiornik retencyjny na Wysoczyźnie Świeckiej w województwie kujawsko-pomorskim na terenie powiatu świeckiego. Utworzony w 1923 roku przez spiętrzenie wód rzeki Wdy w okolicy wsi Gródek (gmina Drzycim).

Strony