Rezerwat Wąwóz Myśliborski koło Jawora

0

Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski koło Jawora – rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice.

Czytaj dalej

Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski koło Jawora – rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice.

Położenie

Położony jest na Pogórzu Kaczawskim nad rzeką Jawornik. Znajduje się we wschodniej części Parku Krajobrazowego Chełmy, ok. 2 km na południowy zachód od miejscowości Myślibórz, w środkowej części Wąwozu Myśliborskiego.

Opis

Obszar rezerwatu florystyczno-geologicznego stanowi fragment zalesionej doliny wciosowej potoku Jawornik położonej między miejscowościami Myślibórz, Myślinów i Jakuszowa.

Rezerwat został utworzony 24 kwietnia 1962 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Monitor Polski z 1962 r, Nr 39, Poz. 189 z 1962 r. Jest to rezerwat leśny o łącznej powierzchni 9,72 ha, z czego na rezerwat ścisły przypada 0,90 ha, utworzony dla ochrony ciekawych form geologicznych i wielu rzadkich gatunków roślin chronionych, oraz naturalnych zbiorowisk leśnych.

Przyroda ożywiona

Rezerwat utworzono głównie dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska bardzo rzadkiej, chronionej paproci, języcznika zwyczajnego, występującego na skałach zieleńcowych oraz otaczającego go naturalnego lasu mieszanego grądowego i innych rzadkich roślin: paprotnika kolczystego, jemioły jodłowej oraz śledziennicy naprzeciwlistnej. W rezerwacie występują też m.in.: wawrzynek wilczełyko, przylaszczka pospolita, lepiężnik, pierwiosnka wyniosła, rojnik górski. W czystych wodach potoku występuje ciekawy glon Hildebrandia rivularis.

Przyroda nieożywiona

W rezerwacie znalazły również ochronę najstarsze fragmenty krajobrazotwórcze, jakimi są relikty podmorskiego wulkanizmu – lawy poduszkowe oraz inne skały przeobrażone pochodzące ze starszego paleozoiku, głównie zieleńce, łupki zieleńcowe i diabazy oraz ordowickie łupki i fyllity, należące do metamorfiku kaczawskiego. Z późniejszego alpejskiego okresu chroniona jest krawędziowa rzeźba terenu, w której występuje paleogeńskie zrównania powierzchni z reliktami bazaltowego wulkanizmu lądowego z okresu trzeciorzędu.

Ciekawostka

Planuje się powiększenie rezerwatu do powierzchni 169,33 ha z włączeniem do niego wzgórza Rataj, na którym znajduje się pomnik przyrody nieożywionej Małe Organy Myśliborskie.

Turystyka

Przez rezerwat przechodzi szlak turystyczny

  • żółty – prowadzący z Myśliborza do wsi Pomocne. Jest on częścią ścieżki dydaktycznej.

Punkty ścieżki dydaktycznej

  1. Nasz dom
  2. Słoneczna łąka - opis krajobrazu Pogórza Kaczawskiego
  3. Polana jaskiniowców - wpływ zmiany klimatu na rzeźbę terenu wąwozu
  4. Dąb Jahna - opis lasu rosnącego w dolinie Jawornika
  5. Pod Maczugą
  6. Rezerwat przyrody
  7. Jeleni język
  8. Skała Olbrzyma
  9. Sowia Skałka
  10. Szwedzki Szaniec - opis zwierzyny występującej w parku
  11. Dębowy Las
  12. Widok

Rezerwat Wąwóz Myśliborski koło Jawora - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.