” | Wierzbięcice (w okresie PRL - Gwardii Ludowej) - jedna z głównych arterii Wildy w Poznaniu wytyczona w 1897.
Charakter i przebiegUlica rozpoczyna bieg na północy od ul. Królowej Jadwigi, a kończy się na południu przy ul. Krzyżowej, przechodząc wcześniej przez Rynek Wildecki. Zabudowana reprezentacyjnymi, kilkupiętrowymi kamienicami o zwartej i jednolitej strukturze urbanistycznej. Uzupełniona po II wojnie światowej budynkami modernistycznymi (np. Kino Wilda), dostosowanymi do reszty zabudowy. Ulica ma charakter handlowo-usługowo-mieszkaniowy. Mimo zmian w sferze handlu utrzymały się na Wierzbięcicach stare zakłady rzemieślnicze, częstokroć wielopokoleniowe.
Nazwa pochodzi od dawnej osady Wierzbice, zlokalizowanej w tym rejonie. Całą Wildę włączono do Poznania w 1900 i od tej daty rozpoczął się okres intensywnego rozwoju i zabudowy Wierzbięcic, m.in. przez pierwszą w Poznaniu spółdzielnię mieszkaniową - Spar- und Bauverein. Ulica posiadała pasy zieleni po obu stronach, po których obecnie nie ma śladu - zastąpiły je parkingi dla licznie stłoczonych samochodów. KomunikacjaUlicą przebiega dwutorowa trasa tramwajowa na Dębiec (linia 10). Na krótkim północnym odcinku (do ul. Niedziałkowskiego) wykorzystywana jest przez linię autobusową 71 (wyłącznie w kierunku południowym). Również w północnej części (po stronie zachodniej) zbudowano w 2010 krótki odcinek drogi rowerowej. Obiekty- pierzeja zachodnia od północy:
- dworzec PKS (od 1932),
- Dwór Hamburski - biurowiec z lat 90. XX wieku (architekci Ewa i Stanisław Sipińscy),
- Oddział 3 PKO BP,
- kamienica nr 21 - Spar- und Bauverein (architekt Joseph Leimbach),
- kamienica nr 23 (architekt Ryszard Mendelski),
- kamienica nr 27 - od 26 stycznia 1945 do połowy lutego tego roku siedziba Komendy Milicji Miasta Poznania, jednej z formacji ochotniczych, początkowo dowodzonych przez Rosjan, a wcześniej siedziba lokalnej komórki NSDAP,
- kamienica nr 29 z 1904 zbudowana dla Ryszrda Sworowskiego - autora malatur klatek schodowych,
- zespół mieszkalny pod numerami 38-43,
- delegatura Urzędu Miasta na Wildę,
- Rynek Wildecki z kościołem Maryi Królowej (1904-1907, architekt Oskar Hossfeld),
- rzeźba Michała Archanioła z 2010,
- pierzeja wschodnia od północy:
- Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich,
- Pomnik Powstańców Wielkopolskich,
- pozostałości osiedla Spar- und Bauverein (pierwszego osiedla spółdzielczego w mieście, 1894-1897, nr 20),
- kino Wilda (obecnie market Biedronka),
- Gimnazjum nr 42.
Tablice pamiątkowe- Wierzbięcice 41a - ku czci Barbary Sobotty (olimpijki zamieszkałej pod tym adresem) o treści: W tym domu urodziła się Barbara Lerczak Janiszewska-Sobotta / 1936-2000 / Olimpijka, sprinterka / Melbourne, Rzym - brązowy medal / Tokio - złota medalistka i miss mistrzostw europy - Sztokholm 1958 i Belgrad 1962 / AZS WZLA.
Osoby związane z Wierzbięcicami- Joseph Leimbach - architekt, autor okazałych kamienic przy ulicy,
- Jan Raczyborski - sztukator, autor wystroju zewnętrznego kamienic przy ulicy,
- Barbara Sobotta - olimpijka zamieszkała pod numerem 41a.
|