Ulica Świętego Czesława

0

Ulica Świętego Czesława – ulica w Poznaniu, w dzielnicy Wilda, odwołująca się w nazwie właściwie do błogosławionego Czesława Odrowąża (ur. ok. roku 1175-80, zm. 15 lipca 1242 we Wrocławiu).

W czasie zaborów ulica ta nosiła nazwę "Capriviego". Błąd w nazwie ulicy został popełniony w 1920 r., kiedy nadano obecną nazwę. W czasie okupacji hitlerowskiej była to "Gudrunstrasse". Po II wojnie światowej przywrócono wcześniejszą, polską nazwę, ale bez określenia sakralizującego. Podobny błąd jak w roku 1920 popełniła Rada Miasta Poznania, która po 1990 r. przywracała tradycyjne nazwy ulic, m.in.:

  • ulicy "Jerzego" nazwę "Świętego Jerzego",
  • ulicy "Michała" nazwę "Świętego Michała".
  • ulicy "Czesława" nazwę "Świętego Czesława", mimo że Czesław Odrowąż dostąpił tylko godności błogosławionego.

Na ulicy znajdują się pozostałości pierwszego osiedla spółdzielczego w mieście, zbudowanego w latach 1894-1897 przez pierwszą poznańską spółdzielnię mieszkaniową - Spar- und Bauverein. Na rogu ul. Różanej stoi ponadto okazała kamienica spółdzielcza, zaprojektowana przez Josepha Leimbacha (1911). W okresie międzywojennym, w jednym z lokali, odbywały się cykliczne spotkania kółka samokształceniowego młodzieży komunistycznej.

Ciekawostki:

  • W Poznaniu zwykło się mówić, że: Na świętego Czesława najlepsza jest zabawa.
Ulica Świętego Czesława - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.