Willa Sejmik - Atrakcje

0

Strony

Koło, Mickiewicza 27
Willa “Sejmik” w Kole – późnoklasycystyczny budynek z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie siedziba internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Położona jest na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Koło, Adama Mickiewicza 12
Gmach Urzędu Miasta w Kole – nietynkowany, dwukondygnacyjny budynek w Kole. Pochodzi z II połowy XIX wieku. Położony pomiędzy kościołami, na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Pomnik “Bojownikom o wolność i niepodległość” w Kole – pomnik usytuowany nad zalewem Warty, upamiętniający ofiary walk o niepodległość. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Kościelna 18
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole – świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się na terenie osiedla Stare Miasto. Najstarszy kościół w mieście, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Z racji wieku oraz znaczenia nazywany kościołem farnym.
Koło, Stary Rynek
Stary Rynek w Kole – najstarszy, centralny plac miasta o wymiarach 75 i 100 metrów. W jego centrum usytuowany jest ratusz z XVI wieku. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Stary Rynek 26
Dom przy Starym Rynku 26 w Kole – tynkowany budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1887 r. Położony naprzeciwko ratusza miejskiego, na terenie osiedla Stare Miasto. 17 lutego 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Koło, Grodzka 2
Dom przy ul. Grodzkiej 2 w Kole – budynek wybudowany w połowie XIX wieku. Nie posiada wyraźnych cech stylowych. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto. 14 października 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Michała Kajki 50
Muzeum Technik Ceramicznych w Kole – jedyna tego typu jednostka muzealna w Polsce. Założona w 1975 r. Oprócz wystaw dotyczących ceramiki prezentuje też ekspozycje na temat historii miasta i inne. Siedziba mieści na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Żelazna 4
Spichlerz zbożowy w Kole - jedyny zachowany do naszych czasów pruski magazyn w mieście. Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Położony jest nad rzeką Wartą, na terenie osiedla Stare Miasto. 22 września 1950 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Nowy Rynek
Nowy Rynek w Kole – drugi centralny plac miasta o wymiarach 110 i 85 metrów. W jego centrum usytuowany jest pomnik w miejscu dawnej żydowskiej synagogi. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Sienkiewicza 5
Kościół Opatrzności Bożej w Kole – jedyna kolska świątynia wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wybudowany został w latach 80. XIX wieku z inicjatywy ks. Ludwika Teichmanna. Ulokowany jest na osiedlu Przedmieście Warszawskie, w pobliżu Mostu Warszawskiego.
Koło, Juliusza Słowackiego
Cmentarz żydowski w Kole – niezachowany do naszych czasów, z tradycją sięgającą kilku wieków wstecz. Znajdował się między ulicą 3 Maja a rzeką Wartą, na terenie osiedla Płaszczyzna. Teraz to teren ogrodzony – z tyłu Miejskiego Domu Kultury, aż do ulicy Słowackiego i Placu Narutowicza.
Koło, Henryka Sienkiewicza 7
Dom przy Sienkiewicza 7 w Kole – zabytkowy budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1912 r. Położony na terenie osiedla Warszawskiego. 21 grudnia 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Ulica Bogumiła w Kole — jedna z głównych tras wylotowych z miasta, będąca drogą dojazdową z centrum do Autostrady A2. W całości położona jest na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.
Koło, Zielona 5
Fabryka fajansu w Kole – zakład produkcyjny założony w 1842 r. przez Józefa Freudenreicha. Czynny jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Położony pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego.
Koło, Józefa Poniatowskiego 11
Cmentarz rzymskokatolicki w Kole – największa nekropolia miasta. Swoją historią sięga drugiej połowy XIX wieku. Na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica Przemienienia Pańskiego. Położony jest na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.

Strony