Zabytkowy układ urbanistyczny Kazimierza - Atrakcje

Strony

Plac Nowy, popularnie zwany Żydowskim – plac na krakowskim Kazimierzu. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warschauera, wschodnią część zamyka ul. Estery (numery 8 - 18).
Ulica Estery w Krakowie – znajduje się na Kazimierzu. Jej powstanie związane było z lokacyjnym rozplanowaniem miasta w roku 1335. Obecny bieg ulicy został wytyczony w latach 70. XIX wieku. Właśnie z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana zabudowa.
Kraków, Beera Meiselsa 17
Synagoga Bne Emuna w Krakowie (z hebr. Dzieci Wiary) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na rogu ulicy Dow Baera Meiselsa 17 oraz Placu Nowego 5.
Kraków, Jonatana Warszauera 8
Synagoga Kupa w Krakowie – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Jonatana Warschauera 8. Jest ostatnią synagogą powstałą w okresie istnienia miasta żydowskiego.
Kraków, Izaaka 5 / Kupa 20
Synagoga Stowarzyszenia Bóżniczego Szir w Krakowie (z hebr. Pieśń) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na rogu ulic Kupa 20 i Izaaka 5.
Synagoga Mizrachi w Krakowie (z hebr. Wschodni) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Kupa 18.
Synagoga Izaaka, również Synagoga Ajzyka – znajdująca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka. Przez wiele lat uchodziła za najokazalszą i najbogatszą synagogę w mieście. Jej północna ściana przylega do dawnej synagogi Mizrachi.
Kraków, Miodowa 24
Synagoga Tempel (Synagoga Postępowa) – reformowana synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej 24. Jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu.
Kraków, Meiselsa 18 / Bożego Ciała 13
Synagoga Chewra Thilim w Krakowie (z hebr. Bractwa Psalmowego) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na rogu ulic Dow Baera Meiselsa 18 i Bożego Ciała 13.

Strony