Gmina Cisna - Atrakcje

Strony

Matragona (990 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie granicznym. Nazwa wywodzi sie z języka wołoskiego (por. rum. mătrăgună – "wilcza jagoda").
Jaworzec, 1
Telefon: +48601637868
Bacówka PTTK "Jaworzec" – schronisko turystyczne PTTK znajdujące się na terenie nieistniejącej wsi Jaworzec w dolinie Wetliny na terenie gminy Cisna. Schronisko zostało zbudowane w latach 1974–1976 jako pierwsza bacówka w Bieszczadach.
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience - greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Łopienka. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-708.
Rezerwat przyrody Sine Wiry – rezerwat przyrody położony na terenie gmin Cisna i Solina w województwie podkarpackim, utworzony w 1987 roku. numer według rejestru wojewódzkiego: 31 powierzchnia według aktu powołującego: 450,49 ha dokument powołujący: M.P. 1988.5.47 rodzaj rezerwatu: krajobrazowy
Hyrlata (1103 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Jest kulminacją zwartego masywu położonego pomiędzy dolinami Solinki i Roztoczki, będącego bocznym odgałęzieniem pasma granicznego.
Tereny obecnej parafii w Wetlinie zostały prawie całkowicie wyludnione w czasie operacji "Wisła". Życie powróciło tu w latach 60. za sprawą pracujących przy wyrębie lasu. Zachodziła coraz większa potrzeba stałego duszpasterstwa. Parafia w Wetlinie została erygowana 4 czerwca 1980 r.
Czerenina (981 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, najwyższy w zaliczanym do Pasma Łopiennika i Durnej masywie położonym pomiędzy dolinami Solinki, Wetliny i przełęczą Przysłup (678 m n.p.m.).
Bacówka PTTK pod Honem – schronisko turystyczne, położone na wysokości 663 m n.p.m. nad Cisną, w paśmie Wysokiego Działu, na południowo-wschodnim stoku szczytu Hon (820 m n.p.m.) w Bieszczadach.
Dorocia Jama – jaskinia osuwiskowa w Bieszczadach, na południowo-wschodnim zboczu góry Jamy (822 m n.p.m.), koło Dołżycy (gmina Cisna). Ma 20 m długości. Została odkryta w 2010 r. przez członków Speleoklubu Beskidzkiego: T. Mleczka i B. Szatkowskiego.
Przełęcz Hyrcza – przełęcz w Bieszczadach Zachodnich w Paśmie Łopiennika i Durnej, położona na wysokości 697 m n.p.m. pomiędzy szczytami Durnej (979 m n.p.m.) a Korbani (894 m n.p.m.). Przez przełęcz nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.
Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.) – drugi co do wysokości i najwyższy dostępny szlakiem turystycznym szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich.
Olszyna Łęgowa w Kalnicy – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Cisna w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego – 22 powierzchnia według aktu powołującego – 13,69 ha dokument powołujący – M.P. 1971.53.346 rodzaj rezerwatu – leśny
Łopiennik (1069 m n.p.m.) – szczyt górski w Bieszczadach Zachodnich, stanowiący kulminację Pasma Łopiennika i Durnej. Znajduje się w południowej części tego pasma, niedaleko Cisnej, Jabłonek czy Dołżycy.
Okrąglik (słow. Kruhliak, 1101 m n.p.m.) – szczyt w paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich. Położony jest w Polsce, ale tuż przy granicy ze Słowacją. Jest zwornikiem dla biegnącego na północny zachód, w stronę Cisnej grzbietu Jasła.
Hrubki (słow. Hrúbky, 1186 m n.p.m.) – szczyt górski w paśmie granicznym Bieszczadów, na granicy polsko-słowackiej. Piesze szlaki turystyczne:
Przysłup (749 m n.p.m.) – przełęcz w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy masywem Matragony (990 m n.p.m.) a grzbietem Przysłupu (1006 m n.p.m.) odbiegającym z Wołosania i oddziela pasmo graniczne od Wysokiego Działu.
Korbania (894 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Łopiennika i Durnej.
Dziurkowiec (słow. Ďurkovec) – szczyt o wysokości 1188 m n.p.m. położony w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się w głównym grzbiecie pasma granicznego, pomiędzy Płaszą a Riabą Skałą, na granicy polsko-słowackiej.

Strony