Kotlina Płocka - Atrakcje

Strony

Włocławek, Plac Kopernika 7
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku - budowla gotycka wznoszona od 1340 r. (poświęcenie kamienia węgielnego), konsekrowana w 1411 r. po ukończeniu korpusu nawowego. Budowa kontynuowana jeszcze w ciągu XV i na pocz. XVI w., do 1526 (ukończenie wieży północnej).
Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Płock, Tumska 2
Zamek książąt mazowieckich w Płocku – gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.
Płock, Stary Rynek
Stary Rynek – jeden z najważniejszych placów Starego Miasta w Płocku. Jest prostokątem o wymiarach 138×69 metrów. Przeważająca część zabudowy pochodzi z XVIII i XIX wieku.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza katolicka świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Katedra jest siedzibą parafii, której patronem jest św. Zygmunt.
Płock, Stary Rynek 1
Telefon: +48 24 3671555
Ratusz w Płocku - znajduje się na Starym Rynku pod numerem 1. Jest jednym z najokazalszych gmachów Starego Miasta.
Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Płock, Stary Rynek 14/18
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku - sanktuarium rzymskokatolickie, zwane też Betlejem Miłosierdzia Bożego.
Lubraniec, Tadeusza Kościuszki 14
Sierpc, Wojska Polskiego 28
Parafia Świętego Jakuba w Chełmicy Dużej - rzymskokatolicka parafia położona we wsi Chełmica Duża. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat szpetalski). Odpust parafialny odbywa się w uroczystość św. Jakuba - 25 lipca. Proboszcz ks. mgr Henryk Wysocki
Zamek w Gostyninie jest położony na wzgórzu nad Skrwą Lewą, przy ulicy Zamkowej.
Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Lubaniu - rzymskokatolicka parafia położona we wsi Lubanie. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat nieszawski). Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie św. Mikołaja - 6 grudnia. Proboszcz ks. kan. mgr Marian Jaros
Choceń, Czerniewicka 1
Parafia Świętego Idziego w Choceniu – rzymskokatolicka parafia położona we wsi Choceń. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat chodecki).
Włocławek, Aleja Fryderyka Chopina
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja we Włocławku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Bydgoszcz diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Sierpc, Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
Ratusz w Sierpcu – sierpecki ratusz został wybudowany w 1841 roku w stylu klasycystycznym. Jest dwukondygnacyjny, nakryty jest dwuspadowym blaszanym dachem. Wybudowany został z cegły. Jest otynkowany i podpiwniczony. Został wybudowany na planie czworokąta.
Włocławek, Tadeusza Kościuszki 2
Ratusz w Gostyninie – budynek klasycystyczny wybudowany w latach 1821-1824 według projektu Hilarego Szpilowskiego. Jest to budowla murowana, tynkowana, zbudowana na planie kwadratu, piętrowa. Posiada wieżę zegarową z ażurową latarnią.
Płock, Wieczorka 1
Kościół św. Bartłomieja w Płocku (płocka fara) – najstarszy kościół parafialny miasta, jeden z jego cenniejszych zabytków, matka parafii Płocka. Jego patronem jest św. Bartłomiej Apostoł. Proboszczem parafii jest ks. kan. Wiesław Gutowski. Z kościoła corocznie wychodzi pielgrzymka do Skępego.

Strony