Wielkopolskie - Ulice

Strony

Aleje Karola Marcinkowskiego (dawniej: ulica Wilhelmowska) – reprezentacyjna ulica w centrum Poznania, przebiegająca na osi północ-południe, od ul. Solnej na północy do ul. Święty Marcin na południu. W centralnym punkcie przechodzi wschodnim skrajem placu Wolności. Liczy 650 metrów długości.
Poznań, Janiny Omańkowskiej
Aleja kasztanowców na Podolanach – pomnik przyrody, zabytkowa aleja kasztanowców białych, rosnących wzdłuż ul. Janiny Omańkowskiej, na Podolanach w Poznaniu.
Ulica Graniczna, to ulica w poznańskiej dzielnicy Łazarz, biegnąca od ul. Kolejowej na południowy zachód ku ul. Łukaszewicza i Małeckiego, gdzie utworzony został niewielki kwadratowy placyk. Jedyna przecznica, to – po stronie północnej – ul.
Ulica Strusia, to ulica w poznańskiej dzielnicy Łazarz, łącząca ul. Głogowską z ul. Graniczną, biegnąca ze wschodu na zachód. Do 1920 r. nazwa de Parkstrasse,(pl: ul. Parkowa). Obecna nazwa upamiętnia burmistrza i doktora medycyny z XVI w., Józefa Strusia. Przy ul.
Ulica Obornicka - ulica Poznania biegnąca od Winiar w kierunku północnym. Stanowi odcinek drogi krajowej nr 11. Do 1918 nosiła nazwę Chaussee v.Obornik, 1918-1939: Obornicka, 1939-1945: Obornikerstrasse, Obersalzbergerallee, od 1945: Obornicka.
Ulica Kanałowa - ulica w poznańskiej dzielnicy Łazarz. Została wytyczona w końcu XIX w., od razu pod obecna nazwą, jako de Kanalstrasse (do 1919 r., a podczas II wojny światowej) nazwana de Beuthener Str. (pl: ul. Bytomska). Biegnie w linii wschód-zachód, od ul. Kolejowej do ul.
Ulica Głogowska – jedna z ważnych ulic Poznania, biegnąca od centrum miasta w kierunku południowym. Do 4 czerwca 2012 na odcinku od ul. Hetmańskiej do granicy administracyjnej miasta stanowiła odcinek drogi krajowej nr 5 oraz trasy europejskiej E261.
Ulica Świętego Czesława – ulica w Poznaniu, w dzielnicy Wilda, odwołująca się w nazwie właściwie do błogosławionego Czesława Odrowąża (ur. ok. roku 1175-80, zm. 15 lipca 1242 we Wrocławiu).
Ul. Mottego w Poznaniu – ulica w dzielnicy Łazarz w Poznaniu, między Kolejową i Łukaszewicza, wytyczona około 1900 r. Nazwana ku czci Marcelego Mottego. Przed 1918 nosiła nazwę Gutenbergstraße (ul. Gutenberga).
Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej.
Ulica Święty Marcin – ulica w Poznaniu w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto. Przebiega w przybliżeniu równoleżnikowo pomiędzy pl. Wiosny Ludów na wschodzie i Mostem Uniwersyteckim na zachodzie.
Ulica Blizna w Kole – jedna z głównych ulic miasta. Stanowi wewnętrzną obwodnicę centrum Koła. Jest jednocześnie drogą tranzytową w kierunkach: Łask, Poznań, Sompolno, Warszawa, Włocławek i przedłużeniem alei Jana Pawła II. W całości położona jest na terenie osiedla Przedmieście Warszawskie.
Ulica Bolesława Krzywoustego – ulica w Poznaniu mająca swój początek na moście Królowej Jadwigi, biegnąca w kierunku południowo-wschodnim do granicy miasta.
Wierzbięcice (w okresie PRL - Gwardii Ludowej) - jedna z głównych arterii Wildy w Poznaniu wytyczona w 1897.
Ulica Żydowska – ulica w Poznaniu biegnąca od Starego Rynku w kierunku północnym do ulicy Małe Garbary. W średniowieczu nosiła nazwę Sukiennicza, do 1919: Judenstrasse oraz Michael-Hertz-Strasse, 1919-1939: Żydowska, 1939-1945: Fremdengasse, od 1945: Żydowska.
Ulica Umultowska - ulica znajdująca w północnej części Poznania.
Ulica Gołębia - ulica znajdująca w Poznaniu na Starym Mieście.
Ulica Stanisława Taczaka (dawniej: Stanisława Chudoby) - ulica w centrum Poznania, równoległa do ulicy Święty Marcin (po stronie południowej), zlokalizowana pomiędzy ul. Kościuszki, a Ratajczaka.
Aleje Solidarności – główna ulica Winograd, w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu, odcinek tzw. II ramy komunikacyjnej. Wytyczona pod koniec lat 70. XX w. przy okazji budowy osiedli: Przyjaźni, Zwycięstwa i Kraju Rad.
Ulica Gąsiorowskich w Poznaniu – ulica w dzielnicy Łazarz w Poznaniu, biegnąca na wschód od ul. Głogowskiej do ul. Kolejowej. Została wytyczona jeszcze w XIX wieku, przed włączeniem Łazarza w obręb miasta.

Strony