Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

0

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku − świątynia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku.

Mieści się w dzielnicy Posada Olchowska, przy ulicy Lipińskiego.

Czytaj dalej

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku − świątynia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku.

Mieści się w dzielnicy Posada Olchowska, przy ulicy Lipińskiego.

Historia

Fundusze na budowę kościoła powstały ze zbiorki dobrowolnych datków okolicznych mieszkańców, której przewodniczył Maciej Kluska. Plan budynku wykonał Władysław Chomiak. Kamień węgielny został poświęcony w 1929 roku przez ks. prałata Franciszka Matwijkiewicza, proboszcza sanockiego. Kościół został konsekrowany 15 września 1931 roku przez bpa Anatola Nowaka. Powstał jako filia parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Podczas II wojny światowej w 1944 roku został zniszczony w wyniku działań wojennych. Następnie odbudowany przez parafian. 8 kwietnia 1945 roku bp Franciszek Barda ustanowił samodzielną parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W 1953 roku została wykonana polichromia w kościele. W 2009 roku kościół został gruntownie odremontowany i odnowiony.

Rzeźby i obrazy

  • Rzeźba Jezusa Chrystusa nad wejściem głównym.
  • Płaskorzeźbą św. Faustyny na frontowej fasadzie budynku po lewej stronie.
  • Płaskorzeźbą św. Jana z Dukli na frontowej fasadzie budynku po prawej stronie.
  • Obrazy świętych widniejące na ołtarzach bocznych wykonał Władysław Lisowski.

Tablice pamiątkowe

  • Tablica upamiętniająca Wielki Jubileusz Roku 2000 z inskrypcją "Iubilaeum A.D. 2000". Znajduje się na frontowej fasadzie budynku po lewej stronie pod płaskorzeźbą św. Faustyny.
  • Tablica z Orłem posiadającego herb z wizerunkiem Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Inskrypcja na tablicy brzmi: "Z królową Polski w III tysiąclecie wiary". Znajduje się na frontowej fasadzie budynku po prawej stronie pod płaskorzeźbą św. Jana z Dukli.
  • Tablica pamiątkowa ku czci parafian – ofiar terroru okupanta, działań wojennych (działali w ZWZ-AK, a kapelanem AK był ks. Antoni Wołek ps. "Jurand"). Odsłonięta w latach 60-tych XX wieku. Inskrypcja brzmi: "Pamięci ofiar II wojny światowej z parafii Najśw. Serca Jezusowego w Sanoku" oraz Wieczny odpoczynek racz im dać Panie". Na tablicy jest wymienionych 85 nazwisk ofiar. Tablica znajduje się w przedsionku kościoła.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.