Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku − świątynia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku.
Mieści się w dzielnicy Posada Olchowska, przy ulicy Lipińskiego.
HistoriaFundusze na budowę kościoła powstały ze zbiorki dobrowolnych datków okolicznych mieszkańców, której przewodniczył Maciej Kluska. Plan budynku wykonał Władysław Chomiak. Kamień węgielny został poświęcony w 1929 roku przez ks. prałata Franciszka Matwijkiewicza, proboszcza sanockiego. Kościół został konsekrowany 15 września 1931 roku przez bpa Anatola Nowaka. Powstał jako filia parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Podczas II wojny światowej w 1944 roku został zniszczony w wyniku działań wojennych. Następnie odbudowany przez parafian. 8 kwietnia 1945 roku bp Franciszek Barda ustanowił samodzielną parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W 1953 roku została wykonana polichromia w kościele. W 2009 roku kościół został gruntownie odremontowany i odnowiony. Rzeźby i obrazy- Rzeźba Jezusa Chrystusa nad wejściem głównym.
- Płaskorzeźbą św. Faustyny na frontowej fasadzie budynku po lewej stronie.
- Płaskorzeźbą św. Jana z Dukli na frontowej fasadzie budynku po prawej stronie.
- Obrazy świętych widniejące na ołtarzach bocznych wykonał Władysław Lisowski.
Tablice pamiątkowe- Tablica upamiętniająca Wielki Jubileusz Roku 2000 z inskrypcją "Iubilaeum A.D. 2000". Znajduje się na frontowej fasadzie budynku po lewej stronie pod płaskorzeźbą św. Faustyny.
- Tablica z Orłem posiadającego herb z wizerunkiem Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Inskrypcja na tablicy brzmi: "Z królową Polski w III tysiąclecie wiary". Znajduje się na frontowej fasadzie budynku po prawej stronie pod płaskorzeźbą św. Jana z Dukli.
- Tablica pamiątkowa ku czci parafian – ofiar terroru okupanta, działań wojennych (działali w ZWZ-AK, a kapelanem AK był ks. Antoni Wołek ps. "Jurand"). Odsłonięta w latach 60-tych XX wieku. Inskrypcja brzmi: "Pamięci ofiar II wojny światowej z parafii Najśw. Serca Jezusowego w Sanoku" oraz Wieczny odpoczynek racz im dać Panie". Na tablicy jest wymienionych 85 nazwisk ofiar. Tablica znajduje się w przedsionku kościoła.
|